Sigarayı bırakanlar kilo almamak için ne yapabilir?

Sigarayı bırakanlar kilo almamak için ne yapabilir?Sigarayı bırakarak sağlıklı bir yaşam için çok önemli bir adım attınız. Sigara bırakanların en çok yakındığı kilo alma sorununa karşı ne yapacaksınız? Kilo almayı önlemek için birkaç seçeneğiniz var.

Spor

Sigarayı bırakanlar neden kilo alır?” başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere, spor dopamin salgılatır, aynı zamanda sigaranın zararlarını bertaraf etmek için harika bir yoldur. Kilonuzun sabit kalmasını da sağlar. Haftada 5 gün, en az yarım saat spor yapın. Yüksek tempolu ve ağırlıklı bir antrenman olmasına gerek yok, evinize yakın bir caddede yarım saat yürüyüş bedeninize, zihninize ve ruhunuza iyi gelecektir.

Sağlıklı atıştırmalar

Sebzeler: Kereviz, havuç.

Yağı %94 azaltılmış patlamış mısır.

Ayçekirdeği

Su (çok içmelisiniz!)

Taze meyveler

Yağsız yoğurt

Bitkisel çaylar

Yağsız sütten yapılmış kakao (veya sıcak çikolata)

Dondurulmuş üzüm

Yağsız dondurmalar

Kilo almaktan endişeliyseniz, kendinize bir güzellik yapıp evdeki yağlı ve yağlı olduğu kadar da çekici olan yiyeceklerden kurtulun, bir parça dahi abur cubur bırakmayın. Canınız bu tür bir şeyler yemek istediğinde, çıkıp dışarı yiyin, ama evinizde bulundurmayın.

Alkolden uzak durun

Alkol çok kalorili olmakla beraber, sigara içme isteğini de çok fazla tetikler. Çoğu insan için, tencere-kapak uyumuna sahiptir sigara ve alkol; kalorilerden uzak durmanız bir yana, sigarayı bırakmanızın başlarında kendinizi sigara isteğine karşı cezbetmekten kaçının.

Tek hedef

Sigarayı bırakan insanlar sıklıkla hayatlarının diğer bölümlerindeki kötü şeyleri de temizlemeye karar verir. Bu çok güzel bir şey, ancak dikkatli olmalısınız. Kendinizi geliştirmek üzere birden fazla şey yapmaya çalışırsanız, hepsinde başarısız olma riskini artırırsınız.

Aklınızda bulunması gereken bazı şeyler:

  • Kendinize karşı sevecen olun. Sigarayı bırakmak çok güzel bir adım ve başarıdır, bu yüzden kendinizi ödüllendirmelisiniz. Yaptığınız şeyi küçümsemeyin.
  • Sabırlı olun. Sigarayı bırakmak, zaman alan bir süreçtir. Bir gecede olmaz, ancak içtiğimiz yıllarla kıyaslarsak, bırakma süremiz bağımlı olduğumuz süreden daha kısadır. Kendinize gereken zamanı verin.
  • Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin. Sigarayı bırakma sürecinde birkaç kilo alırsanız, boşverin gitsin. Hayatınıza yapacağı katkılar hayal ettiğinizden çok daha fazladır. Çok fazla kilo almadan da sigarayı bırakabilirsiniz. Sizi yavaş yavaş ölüme sürükleyen bu alışkanlığa birkaç kilo almaktan korktuğunuz için bağlı kalmayın.
  • Kilo kaybedilebilir, ama akciğer asla.