Tahliye taahhütnamesi ne işe yarar?

tahliyeKiracı ile mal sahibi arasındaki sözleşmenin sona erdirilmesine ilişkin bir mutabakat sağlanmışsa, kiracı belirli bir tarihte kiraladığı yeri tahliye ederek mal sahibine teslim edeceğini taahhüt eder. Bunun adı tahliye taahhütnamesidir.

Bu taahhütnamenin noterde yapılması şart değildir. Ancak noter tarafından yapılması daha sağlıklıdır.

Noterde yapıldığı takdirde, yapılış tarihine veya imzaya itiraz edilemez. Dolayısıyla gereken durumlarda icra uygulaması çok daha kolay olur.

İlgili cevap: Tahliye kararına rağmen kiracı evi boşaltmazsa ne olur?

GEÇERSİZDİR OLDUĞU DURUMLAR

Yargıtay, tahliye taahhüdünün kira sözleşmesi ile birlikte yapılması halinde geçerli olmadığını kabul eder.

Yargıtay’a göre kiracı, kiralama konusunda istekli olduğu için taviz vermeye açıktır. Mal sahibi de bundan istifade ederek tahliye taahhütnamesi alabilir.

Eğer tahliye taahhütnamesinin kiralama tarihinde alındığı ispat edilirse iptal edilir. Yani hukuki açıdan geçersiz sayılır.

Bunun dışında, tahliye taahhütnamesindeki imza sahte ise geçerli olmaz.

Ayrıca tahliye taahhüdünün, taahhüt edilen tarihten itibaren 1 ay içerisinde icrai muameleye tabi tutulması lazımdır.

Diyelim ki, 20 Mart’ta tahliye için taahhüt verilmiş. Ama 20 Nisan geldiği halde hiçbir icrai muamele yapılmamış. Siz 25 Nisan’da icraya koyarsanız bu geçersiz olur, çünkü 1 ay içerisinde işlemin yapılması gerekir.

Bu cevap Avukat Avni Olcay ile yüz yüze görüşülerek alındı. Editörlerimiz tarafından yazılı hale getirildi. Uzmanın profilini ziyaret etmek için lütfen tıklayın.