Biber nasıl yetiştirilir?

Biberin pek çok çeşidi vardır. Sivri biber, çarliston, dolmalık, kırmızı biber, acı biber… Bu çeşitliliğe rağmen her biber türünün yetiştirilmesi için aynı koşullar gerekir.

biber

Biber, gün ışığını ve sıcak havayı seven bir sebzedir. Gevşek toprağa ekilmesi yerinde olur. Yanmış inek ya da koyun gübresi konmuş topraktan bol bol ürün alabilirsiniz.

Toprak ve bitki bakımı için gereken her şey!

FİDE YETİŞTİRME

Biber fidesi yetiştirmek için tohumları ektiğiniz saksı toprağının sıcak olmasına dikkat edin. Bu sayede tohum çok kısa bir sürede çimlenir.

Çimlendikten sonra saksıyı 1 ay kadar serin bir yerde tutun. Süre sonunda tekrar ılık bir bölgeye geçirebilirsiniz.

Biber fideleri bahçe toprağına ekilmeden önce, daha saksıdayken çiçek açarsa koparın. Bu çiçekler bitkinin büyümesini yavaşlatır.

BAHÇEDE BAKIM

Fideleri ekiminden ürün verene kadar geçen sürede bol sulayın. Ancak biberleri toplamaya başlayınca sulama miktarını azaltmanız gerekir.

Biberleri, yaprağına ya da gövdesine su değdirmeden sulayın. Sabah erken ya da akşam 6 sonrası sulama için uygun saatlerdir.

Biberleri arada bir çapalamanız gerekir. Böylece hem toprak hava almış olur, hem de yabani otlar temizlenir.

2-3 AYDA ÜRÜN VERİR

Ayrı türdeki sivri biber, dolmalık, çarliston gibi biberleri yanyana ekebilirsiniz. Hiçbir mahsuru yoktur.

Biber bahçeye ekildikten sonraki 2-3 ay içerisinde ürün vermeye başlar. Biberleri dalından kopardıkça yeni biberlere yer açmış olursunuz.

Bir de aklınızda olsun; hava sıcaklığı artıkça acı biberin acılığı da artar.

İLGİLİ KONULAR

Patates nasıl yetiştirilir?

Mısır nasıl yetiştirilir?