Balkonda sebze yetiştirmek isteyenlere 5 öneri

Eğer bahçeniz yoksa balkonunuzda da sebze yetiştirerek dalından salatalık yemenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. İyi bir başlangıç için önerilerimize kulak verin.

balkonda-bahce

1) Otlarla başlayın.

Üzerinde pıtrak gibi domates dolu olan fidelerin veya kilolarca kabağın hayalini kuruyor olabilirsiniz. Ama saksıda bahçe oluştururken küçükten başlamak daha yerinde olur. Ve bu da ot demektir. Ot diyerek küçümsememek lazım. Marketlerde ne kadar pahalıya satıldıklarını ve üstelik tazeliklerinden emin olup olmadığınızı düşünün.

2) Yeşillikler kolay yetişir.

Birkaç otu yetiştirmeye başladıktan sonra marul, kıvırcık gibi yeşilliklere geçin. Önce yemeklere otlarınızla lezzet kattınız. Şimdi de salatanız balkondan geliyor. Bundan sonra artık yemek yapmak üzere sebzelere geçebilirsiniz.

3) Geniş saksılar kullanın.

Küçük saksılarda satılan bitkilerden alırsanız ilk yapmanız gereken onları daha büyük saksılara geçirmek olsun. Bu tavsiye otlar için de geçerlidir. Bitkilerinizden fazla ürün bekliyorsanız, onlara genişlemek ve büyümek için alan sunmalısınız. Minik seramik ot saksıları mutfak tezgahlarında güzel görünebilir ama uzun vadede sizi hayal kırıklığına uğratmaları çok muhtemeldir.

4) Işığa dikkat edin.

Balkonunuz gün boyunca güneş alıyor mu? Veya sabah güneş alıp öğleden sonra gölgede mi? Balkonunuzun güneş görme zamanlarını not alın. Ekeceğiniz sebze fidelerini de buna göre seçin. Güneşi çok seven sebzeler olduğu gibi daima gölge isteyenler de vardır.

5) Bir kitap edinin.

Bahçe konusunda deneyiminiz yoksa veya bilseniz bile bu hobiden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız mutlaka uzmanlardan ipuçları almanız gerekir. Kitapçıdan edineceğiniz bir sebze yetiştirme kitabı ile harikalar yaratabilirsiniz. Öneri mi istiyorsunuz? Lütfen buraya tıklayın.

İLGİLİ KONULAR:

Hamile kadınların nefret ettiği 6 koku

Doğal ölümün yakın olduğuna dair 10 işaret