Brüksel lahanası nasıl yetiştirilir?

Brüksel lahanası nasıl bir sebzedir? Brüksel lahanası yetiştirirken nelere dikkat etmek gerekir?

Brüksel lahanası, özellikle yılın hafif don olan dönemlerinde daha iyi kalitede üretilir. Uzun süreli, serin iklim sebzesidir.

Soğuk havayı sevdiği için ılık iklime sahip bölgelerde sonbaharda ekilmelidir.

Havanın ılık olduğu uzun günler bitkinin tomurcuklanmasına, böylelikle başların gevşek ve açık hale gelmesine neden olur. Bu da bitkiyi yenmez hale getirebilir.

VERİMLİ TOPRAK SEVER

Brüksel lahanası için toprağın Ph değeri en az 6,5 olmalıdır.

Toprakta yeterince organik madde bulunması bitkinin kuvvetli gelişebilmesi için ihtiyacı olan nemin sağlanmasına ve sürdürülmesine yardımcı olur.

Bitkiler 12 cm yüksekliğe ulaştığında 2 defa gübreleme yapmak yerinde olur. Ancak verimli bir toprağa sahipseniz gübre çok da gerekli değildir.

İÇ MEKANDA EKİLMELİ

Soğuk iklimlerde tohumlar öncelikle iç mekanda (mesela saksıda) ekilmelidir. Tohumun üzerini yarım santimetre toprak ile örterek nemli olmasını sağlayın.

Fideler 3 cm uzunluğa geldiğinde bahçeye aktarım yapılabilir. Kök salmasına izin vermeyin ki bitkiniz bodur kalmasın. Fideleri aşırı don olmayan bir günde bahçeye aktarın.

Illıman iklimlerde ise tohum veya fide olarak sonbahar mevsiminde doğrudan bahçeye ekilebilir.

Keza şubat ayında da yine direkt bahçeye ekim yapılabilir. Böylece erken bahar mahsulü olarak Mayıs ayında hasat edebilirsiniz.

Isının hiç eksiye düşmediği sıcak iklimler ise brüksel lahanası yetiştirmek için uygun değildir.

İLGİLİ KONULAR

Vajinal mantar nasıl tedavi edilir?

Sir ağda nasıl yapılır?