Enginar nasıl yetiştirilir?

Bahçenizde ve balkonunuzda enginar mı yetiştirmek istiyorsunuz? Bu yazıda enginar yetiştirme ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgiler var.

1) Derin köklüdür.

Enginar derin köklü bir sebzedir. Bol gübreli toprağa ekilmelidir. Ayda bir gübre takviyesi ister. Düzenli sulanmalıdır. Güzel yanı, yılın herhangi bir zamanında yetiştirilebilir.

2) 8-10 yıl canlı kalır.

Enginar çok yıllık sebzelerdendir. 8-10 yıl canlı kalabilir ve ürün vermeye devam eder. Ancak iyi bir üretim için bitkinin 5-6 yılda bir yenilenmesi gerekir. Daha önce yer elması ya da ayçiçeği ekilmiş toprakta enginar yetiştirmemek gerekir.

3) Soğuk iklimi sevmez.

Soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, enginar yetiştirmek için açık alan önerilmez. Ancak üzülmeyin, enginarı evdeki geniş bir saksıya da ekebilirsiniz.

4) Balkonda yetiştirebilirsiniz.

Evde enginar yetiştirmek için öncelikle tohumlarınızı ekin. 6 hafta boyunca içi soğuk, kapalı bir balkonda tutun.

5) Isı 2 derecenin üstünde olmalı.

Isının 2 derecenin altına düşmemesine dikkat edin. Böylelikle fideyi kandırmış olursunuz. Enginarlarınız tomurcuklanmaya başlar.

6) Gonca sertleştiğinde toplanabilir.

Enginar, goncası sertleştiğinde yenecek duruma gelir. Rengi koyu yeşildir. Goncası açılmaya başladıkça yeşilin tonu değişir.

7) Keskin bıçakla toplayın.

Toplama işlemini keskin bir bıçakla enginarı taban kısmından keserek yapabilirsiniz. Soğuk ve nemli havalarda toplarsanız tadı daha lezzetli olur.

8) Vazoda tazeliğini korur.

Enginarları birkaç gün saklamak isterseniz tazeliğini koruması için saplarını kesmeyin. Sapı ile bir vazoya koyun. Arada suyunu değiştirmeniz iyi olur. Her su değiştirmede sapları bir santim kadar kesin.

İLGİLİ KONULAR

Hıyar (salatalık) nasıl yetiştirilir?

Türkiye’de hangi arkadaşlık siteleri güvenilir?