Patates nasıl yetiştirilir?

Patates, değişik iklim şartlarına kolay adapte olabilen bir sebzedir. Bu yazıda patates yetiştirme ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgiler var.

patates-yetistirmek

Patates yetiştirirken altın kural, marketlerde satılan patatesleri ekim için kullanmamaktır. Çünkü hastalık taşıyabilirler ya da filizlenmemeleri (sürgün vermemeleri) için kimyasal bir işlemden geçirilmiş olabilirler.

Patates, yapısı gereği gevşek toprağı sever. Patates ekimi için hazırlanan toprağa suni gübre değil, doğal gübre konmalıdır.

Böyle topraklarda yetişen patatesler mantar hastalıkları ya da böceklenme olmadan sağlıklı bir şekilde ürün verirler.

PATATES YUMRUSU

Birçok sebze tohumdan yetişirken, patates ise yumru ekilerek yetiştirilir. Patates yumrusu hazırlamak için sert bir patates alınır. Küçük parçalara bölünür.

Sıcak bir yerde, su dolu bir kavanoza ya da bardakların içine bu parçalar tek tek konur. Yumrunun yarısı suyun içinde kalmalıdır.

SÜRGÜN VERME

4-6 hafta arasında yumrulardan filizler çıkmaya başlar. Filiz elde edebilmek için bir yöntem de, yumruların karanlık ve hafif sıcak ortamda bir süre bekletilmeleridir.

Sürgün veren yumrular iyice yeşillensin diye bol ışık alan bir yerde tutulur. Yumrular ilkbahar aylarında toprağa gömülür. Yumru ne kadar çok sürgün vermişse o kadar bol ürün alınır.

Toprağın sıcak ve nemli olması da önemlidir. Patates kuru ortamdan hoşlanmaz.

HASAT ZAMANI

Patatesi ektikten 3-4 ay sonra yeni patatesler toplanabilir.

Bütün olarak toplanabildiği gibi, kökü tamamen sökülmeden de koparılabilir. Bu durumda toprakta hala patates kalmış olur. Kalan patatesler büyümeye devam eder.

Toprakta kalan patateslerin yaprakları tamamen kuruduğunda, gömülü olduğu toprak dikkatlice kazılır. Elle sökülürse, zedelenmediği için daha fazla ve sağlıklı ürün alınabilir.

Sökülen patatesler 1 gün süreyle günışığında, 1 hafta kadar da gölgede bekletilir ki bozulmadan uzun süre dayansın.

Bahçenin aynı bölgesinde üst üste patates ekilmesi uygun değildir. Patates yetiştirdiğiniz yere ertesi yıl domates de ekmemelisiniz.

İLGİLİ KONULAR

Süveyş Kanalı nedir?

Biber nasıl yetiştirilir?