Patlıcan nasıl yetiştirilir?

Patlıcan tohumları ilkbaharda ekilir. Ortalama 10 günde çimlenir. Patlıcan fidesi kolay tutmaz. Başlarda düzenli sulamak gerekir.

patlican

Patlıcan sıcak iklim sebzesidir. Güneşli havaları çok sever. Sıcaklık 0 derecenin altına düşünce ölür.

Olgunlaşmış bitkide gövde kalın ve yuvarlaktır. Bazen gövdenin üzerinde dikenler oluşur. Bol su ister. Yeteri kadar sulanmazsa tadı acılaşır ve çekirdeklenir.

FİDE YETİŞTİRME

Patlıcan tohumlarını ilkbaharın başında saksılara ekin. Oda sıcaklığında, ortalama 10 günde çimlenir.

Tohumlar çimlenince kazık kök oluşur. Kazık kök büyümeye başlayınca da yan kökler gelişir. Çimlendikten sonra saksıyı serin ve aydınlık bir yere koyun. 2 ay sonra fideler bahçeye ekilebilecek hale gelir.

EKİM ŞEKLİ

Fideleri bahçe toprağına ekmek için havaların iyice ısınması lazım, yoksa soğuktan ve serin havalardan olumsuz etkilenir.

Patlıcan, ahır gübresi veya ticari gübre sever. Fideleri ekmeden önce toprağı iyi hazırlayın. Fidelerinizi saksıdan kökleri topraklı halde alıp toprağa ekin. Hemen bolca can suyu verin.

Patlıcan fidesi kolay tutmaz. Ekildikten sonra ilk birkaç gün geniş yapraklarından dolayı su kaybı fazla olur. Yaprakları pörsüyebilir. Ama fide toprakta tutunup besin almaya başladığında yapraklar normale döner.

Fideler tutuncaya kadar düzenli sulayın. Sonra ürün verene kadar sık sulamanıza gerek yoktur.

patlican2

ARADA ÇAPALAYIN

Patlıcan çapayı sever. Toprağı havalandırmak ve yabancı otları yok etmek için arada bir çapa yapın. Sulama sonucunda toprakta oluşan kaymak tabaka da çapalanınca kırılmış olur.

Patlıcanları ilk kez toplarken en alt sıradan başlayın. Sebzeler büyüdükçe yukarı doğru kademeli olarak toplayın..

Toplarken sebzeyi dalından tutup aşağıdan yukarıya doğru çekerek koparın. Patlıcan toplandıkça ürer. Her toplamadan sonra bol su verin.

Patlıcanın yanına patates, biber, fasulye ekebilirsiniz. Fakat bahçenizde patlıcan yetiştirdiğiniz bölgeye ertesi yıl tekrar patlıcan ekmeyin.

İLGİLİ KONULAR

Kabak nasıl yetiştirilir?

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?