Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Yeni anneler hamilelik döneminde aldıkları kiloları nasıl verebilirler? Diyetisyen Şengül Üre cevap veriyor.

kilo-verme

Hamilelikte çok kilo almış olsa bile annenin emzirmeyi bırakıp kilo vermesini hiçbir zaman önermiyoruz.

Sütü bir damla dahi olsa bebeğine vermeli. Ne kadar uzun süre süt verirse bebek için o kadar önemlidir.

DAHA FAZLA KİLO ALABİLİR

Anne zaten emzirme esnasında hamilelikte depoladığı enerji fazlasını harcar. Dolayısıyla kilo verme süreci de başlamış olur.

Ancak şunu da söylemek lazım: Sütüm çok olsun diye kompostoları, helvaları, kurabiyeleri tüketirse hamilelikte aldığı kilolardan daha fazlasını da alabilir. Yani hamilelik dışında bir de emzirme döneminde kilo artışı söz konusu olabilir.

Oysa süt miktarının artması yedikleriyle değil, yediklerinin kalitesiyle doğru orantılıdır. Tek bir besin süt verimini artırmaz. İhtiyaçlarına uygun miktarda et, tavuk, balık, ekmek, meyve, süt, yoğurt tüketirse zaten sütü olacaktır.

KATI DİYET YAPILMAMALI

Anne kendini hazır hissettiğinde beslenme programına başlayabilir. Ancak bunun emzirmeye uygun, sağlıklı bir program olması gerekir.

Örneğin, anne hiç et yemezse anne sütünün proteini değişir. Dolayısıyla, günlük alması gereken eti, tavuğu, balığı, yumurtayı tüketmesi şarttır.

Doğum sonrası anneler bir an evvel kilo vermeyi ister. Oysa sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi gerekir.

Katı diyetler zaten ne emziren annelere, ne de başkalarına uygundur. Ayrıca bu tür diyetlerle hızlı kilo verirken atılan metabolitler süte, oradan da bebeğe geçebilir.

Hepatit C nasıl bulaşır?

Kilo vermenin püf noktaları nelerdir?