Hamile miyim? Hamilelik belirtileri nelerdir?

Bu soru hamile kalmaya çalışan veya hamile olduğundan endişe eden her kadının kendine sorduğu sorudur. Bu yazıda hamilelik ile birlikte ortaya çıkan işaretleri ve belirtileri derledik.

1) Regl gecikir

Regl döneminizin gecikmesi hamileliğin en önemli belirtilerinden biridir. Bazı kadınlarda adet dönemlerine denk gelen aldatıcı kanamalar meydana gelse de bunlar genelde normalden daha hafif ve kısa sürer. Ancak ender görülse bile bazı kadınlar hamilelik dönemlerinde de adet görmeye devam eder. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız regl olmanız gereken ilk günü mutlaka aklınızda tutun. Çünkü bu, eczaneden hamilelik testi alıp deneyeceğiniz ilk önemli gündür.

2) Hamile iseniz sabah bulantıları olabilir

Bulantı tümünü olmasa da pek çok hamile kadını etkiler. Araştırmalara göre sabah bulantılarından mustarip kadınların oranı yüzde 50’dir. Bazı kadınlar sadece gece rahatsızlanır, bazıları ise tüm gün bu bulantıları çeker. Kimilerinde ise düzensiz olur, ne zaman görüleceği belli olmaz. Kadınların bir bölümü yalnızca bulantı hissi yaşarken bazı kadınlarda ise kusma ile sonuçlanabilir.

3) Memelerde ağrı hissi oluşabilir

Hemen hemen her kadının memelerinde hem adet öncesi hem de hamilelik esnasında hassasiyet hissetmesi yaygın bir durumdur. Bu ağrılar genelde hamileliğin ikinci üç aylık dönemine girildiğinde azalır. Fakat bazı kadınlarda tam tersi bir şekilde artış da gösterebilir.

4) Baş ağrısı yaşanabilir

Baş ağrısı hissetmek, yaşanılan hormon değişikliklerinden dolayı sık karşılaşılan bir belirtidir. Hamileliğin bir semptomu olabilir ama tabii kesin hamilelik göstergesi de değildir. Stres başta olmak üzere baş ağrısının çok çeşitli sebepleri vardır.

5) Karın şişliği olabilir

Bazı kadınlar hamile kalır kalmaz sık sık karın şişkinliği hissederler. Bu da baş ağrısı gibi hamileliğin bir işareti olabilir ancak hamilelik için kesin bir gösterge değildir. Regl dönemlerinden önce karın şişkinliği yaşayan birçok kadın vardır.

6) Vajinal akıntılar görülebilir

Vajinada herhangi bir yanma ya da kaşıntı olmadan sadece akıntı olması hamileliğin bir belirtisi olabilir. Dölyatağı, mukus tabakasını oluşturarak girişi kapatır. Böylece içeride büyüyen bebeği enfeksiyonlara karşı korur. Vajinal salgılarınızda hafif bir değişim gözlemleyebilirsiniz. Ancak koku, yanma ya da kaşınma olmamalıdır. Bunlar enfeksiyon belirtileridir ve tedavi gerektirir.

Karpuzun sağlığa faydaları nelerdir?

Kurabiye pişirirken yaşayabileceğiniz sorunlar ve çözümleri