Hamile kadınların nefret ettiği 6 koku

Hamile olduğunuzda koku alma duyunuz çok artar. Bu da eskiden hiçbir şekilde fark edemeyeceğiniz kokuları artık burnunuzun ucundaymış gibi hissedebileceğiniz ve tabii dayanamayacağınız anlamına gelebilir.

hamile-mide-bulantisi

1) Gıdalar

Hamileyken gıdalar ile aranızda bir aşk-nefret ilişkisi olabilir. Bir gün bir şeyi yemek için kıvranırken ertesi gün o şeyin düşüncesi bile öğürmenize yol açabilir. Örneğin, hamilelikten önce çayın kokusu sabah sizi yatağınızdan çıkarabilirdi ama şu an sizi gönderdiği ilk yer klozet olabilir. En azılı düşmanlar ise tadı ve kokusu kolay geçmeyen ve keskin olan soğan, sarımsak, köri gibi yiyeceklerdir.

2) Doğa

Tuhaf ama taze kesilmiş çimler, baharda açan çiçek tomurcukları ve diğer doğa kokuları genelde hamilelerin haz etmedikleri arasında başta gelir. Bir anne adayı, eskiden çok sevdiği bahar kokusunu şimdi almamak için dışarıda maskeyle dolaştığını söylemişti. Başka bir hamile de normalde herkesin sevdiği deniz kokusuna artık bir saniye bile dayanamadığını ifade etmişti.

3) Normalde kaçınılan kokular

Normalde koklamayı sevmediğimiz kokular malum. Örneğin, çöp, kedilerin kum kabı. Hamile olunca değişen ise kokulara gösterilen aşırı reaksiyonlar ve bu reaksiyonları tetiklemek için minimum koku seviyesinin yeterli olmasıdır. Bir koku size eskiden kötü geliyorsa artık haliyle milyon kere kötü gelecektir. Kesinlikle kaçının.

4) İnsanlar

İnsanlar kokar. Kötü hijyenden kaynaklananları söylemiyoruz. Bahsettiğimiz koku, insanların üzerlerine sıktığı şeyler. Yani deodorant veya parfüm. Bu kokuları artık süper güçlere sahipmişsiniz gibi alabilirsiniz. Sabah eline kolonya sürmüş birinden öğleden sonra alacağınız kolonya kokusu midenizi alt üst edebilir.

5) Evcil hayvanlar

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, kedinizin kum kabını değiştirmek artık sizin için imkansız hale gelebilir. Hatta kimi kadınlar akvaryum suyunun kokusuna dünyanın en iğrenç kokusuna verdiği tepkiyi verebilir.

6) Kimyasallar

Bu kategoride boya, oje, evde kullanılan temizlik malzemeleri ve benzin gibi kokular var. Önceden bazılarını seviyor olsanız bile hamileyken bu kokulara dayanmanız çok zordur. Bunları koklamaktan mümkün olduğu kadar kaçının.

İlgili cevap: Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

French manikür nedir?

Balkonda sebze yetiştirmek isteyenlere 5 öneri