Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelikte mide bulantısı yaşamamak için nelerden uzak durmak gerekir? Gebeler mide bulantısına karşı ne tür önlemler alabilir?

 

mide-bulantisi

Hamilelikte mide bulantısına en iyi gelen şey, mide bulandıran yiyecek ve kokulardan uzak durmaktır.

Bebeğin beslenemeyeceği korkusunu akıldan çıkarmak gerekir. Bebek her halükarda besinini alacaktır. Azar azar, sık aralıklarla, kuru ve tuzlu gıdalar tercih edilmelidir.

Evin içerisinde çiçek, deterjan gibi koku yayan şeyler mümkünse balkona konmalıdır.

Ev ve ortam değişikliği çok faydalıdır. Anne birkaç günlüğüne kendi annesine gidebilir.

TUZLU KRAKER YİYİN

Sabah yataktan kalkmadan başucunda bulundurulan tuzlu krakeri yedikten sonra 30 dakika daha yatar pozisyonda durup ardından ayağa kalkmak ani sabah kusmalarını önleyebilir.

En rahat tüketilebilecek gıdalar; kokusuz beyaz peynir, simit ve çaydır.

Kişi kendisine dokunmayan gıdaları belirleyebilir ve bulantı dönemi devam ettiği sürece de sadece bu gıdaları tüketebilir.

Bazı ilaçlar bulantıyı önleyebilir. Ancak kimi durumlarda kemoterapi sırasında oluşan bulantı önleyici ilaçlar kullanılsa bile bulantı geçmeyebilir.

ELEKTROLİT KAYBI

Bütün bunlara rağmen bulantı kusma ile birlikteyse ve gün içerisinde 3-5 kez kusma oluyorsa hastayı hastaneye yatırıp “elektrolit replasman” tedavisi yapmak gerekebilir.

Kusma oldukça vücuttan elektrolit kaybı olur. Elektrolit kaybettikçe de bulantı artar. Elektrolitler yerine konulursa kısır döngü kırılır. Böylece hastanın halsizliği ve açlık sebebiyle ortaya çıkan baş ağrısı kesilir.

İlgili cevap: Hamilelikte mide bulantısı neden olur?

İnternet projesi için nereden fikir bulabilirim?

Los Angeles’ın en iyi plajları hangileridir?