Kilolu çocuklar nasıl zayıflatılabilir?

Şişman çocuklara diyet yaptırmak doğru mu? Onları nasıl zayıflatmak mümkün? Diyetisyen Şengül Üre yanıtlıyor.

sisman-cocuk

17-18 yaşın altında katı bir diyet uygulamasından yana değiliz. Hele de light ürünlerin kullanılmasını hiç önermiyoruz.

Öncelikle bu çocukların yeme davranışlarını etkileyen faktörleri tespit etmek lazım.

Miktar olarak mı çok tüketiyorlar? Öğün kavramları mı yok? Kahvaltı yapmıyorlar mı? Bunun gibi kilo sorununu oluşturan faktörler ortaya çıkarılmalı.

BESİN MİKTARLARI ÖĞRETİLMELİ

Eskiden bir tabak yemek küçük bir boyuttayken artık 3 katı büyük bir tabakta servis ediliyor. Geçmişte çocuklar 4 kaşık pilav yerken, şimdi 12-15 kaşık tüketebiliyorlar.

Çocuğa en başta günlük besin tüketim miktarları öğretilmeli. Öğün kavramı oluşturulmalı. Porsiyon kontrolü yapılmalı.

Sık öğünlerle beslenme bu yaş grubu çocuklarda çok önemlidir. Çikolata, pasta, kek gibi boş enerji kaynağı ürünlerden uzak tutulmaları gerekir.

HAREKET ETMELİLER

Bu gruptaki çocuklarda genelde egzersiz ve hareket çok az oluyor. Hayatları okuldan eve, evden okula şeklinde sürüyor. Evde de bilgisayar ya da televizyon karşısında oturuyorlar.

Egzersiz ve hareketi hayatlarına katmaları şart. Ayrıca yemek yeme kuralları da öğretilmeli. Örneğin, televizyon izlerken, bilgisayar oynarken yemek yememeleri gerekir.

Diyet yaptırmak yerine; besin gruplarını ve miktar kontrolü yapmayı öğreterek, sık öğünlerle beslenmeye alıştırarak, gelişigüzel beslenmeyi önleyerek, hareketliliği, egzersizi artırarak çok başarılı sonuçlar elde edilebilir.

İlginizi çekebilir: Ekmek kilo aldırır mı?

Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

Kalçadaki yağlar nasıl eritilir?