Yabancı Dilleri Eğlenerek Öğrenin

Türk Amerikan Derneği Dil Kursları Etimesgut Şubesi paylaşıyor…

Yabancı dil öğrenmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Hatta öğrenme sürecini zevkli hale getirmek mümkün. Dilin temel bilgisine sahip olduktan sonra, dilinizi ne kadar geliştireceğiniz tamamen sizin çizdiğiniz sınırlara bağlı.

Aşağıdaki yöntemleri kullanarak siz de eğlenirken öğrenebilirsiniz.

1 – YABANCI RADYO KANALLARI bulup telefonunuza yükleyerek gittiğiniz her yerde dinleyebilirsiniz, üstelik artık sadece müzik kanalları değil, her konu ile ilgili radyo kanalı bulmak mümkün! Unutmayın kulak dolgunluğu bir yabancı dili öğrenebilmek için çok önemli. İlk başlarda kelimeleri anlayamasanız da lütfen devam edin, belli bir süre sonra önce kelimeleri sonra cümleleri anlamaya başladığınızı fark edeceksiniz.

2 – İlginizi çeken herhangi bir konuyla ilgili YOUTUBE’a yeni yüklenmiş videolara şöyle bir göz atın, en azından üç beş dakika öğrenmeye çalıştığınız dilde video izleyin, altına yazılmış yorumları anlamaya çalışın (gereksiz kelimeleri öğrenmeyeceğinizi umuyoruz).

3 – KENDİ KENDİNİZE KONUŞUN! Size komik gelecek ama kafanızın içinden cümleler kurun. Özellikle öğrendiğiniz zamanlarla ilgili örnek cümleleri kurup kafanızda tekrarlayın, daha sonra kendi cümlelerinizi kurarken örnek cümlenizi hatırladığınızı ve çok kolay cümle kurduğunuzu fark edeceksiniz. Kendi kendinize cümleler kurup bunları yüksek sesle tekrar edin, telaffuzunuzun ne kadar geliştiğini kendiniz de göreceksiniz.

4 – KULAK MİSAFİRİ OLMAK! Çevrenizde İngilizce konuşan insanlar varsa, kulak misafiri olabilirsiniz, bunu çok uzun süre yapmayın tabii ama caddede önünüzde yürüyen insanlar İngilizce konuşarak yürüyorsa, kullandıkları kelimeleri yakalamak sizin için küçük bir oyun olabilir.

5 – WIKIPEDIA’da ilginizi çeken bir konuyu araştırırken Simple English (basit İngilizce) versiyonunu da okuyun, okuduklarınızı anlamaya çalışın ama çok sık sözlük kullanmayın. Cümlenin içinden anlamı çıkarmaya çalışın.

6 – Televizyon izliyorsanız mutlaka İngilizce alt yazılı diziler izleyin. İlk başta Türkçe alt yazı kullanabilirsiniz ama zaman içinde İngilizce alt yazıya geçmek sizin için çok daha faydalı olacaktır. Hem Internet üzerinden hem de Digiturk, Dsmart veya uydu yayınlarında İngilizce dizileri hem Türkçe hem İngilizce alt yazı ile izlemek mümkün. Sevdiğiniz filmleri izlerken aslında dilinizi geliştirmek için pratiği hiç fark etmeden yapmış olacaksınız.

7 – FACEBOOK’ta İngilizce yazan arkadaşlarınız, öğretmenleriniz varsa onlara cevap yazıp, paylaşımları ile ilgili yorumlar yazabilirsiniz. İngilizce yazan sayfaları takip edebilir, orada yazılanları anlamaya çalışabilirsiniz.

8 – KONUŞUN! Elinizden geldiği kadar konuşun, Turistlerle konuşup onlara yardımcı olmaya çalışın, Seyahatlerinizde arkadaşlıklar kurup onlarla konuşun, bulunduğunuz şehirdeki yabancılarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. Korkmayın! Kimse sizin dilbilginize dikkat etmeyecek. Konuştuğunuz konunun ilgi çekici olması ve sizin sempatik olmanız yeterli.

Haftanın film repliği: “Seven Pounds” (2008)


“In seven days, God created the world. And in seven seconds, I shattered mine.”
“Yedi günde tanrı dünyayı yarattı. Ben ise yedi saniyede benimkini mahvettim.”

Bir Sevgililer Günü Hikayesi: Çilekli Pasta

TV Dünyası ve Dizi Sektörü