İran kedisi nasıl bir ırktır?

İran kedilerinin temel özellikleri, bakımı ve dikkat edilmesi gerekenler

İran kedisi, menşei olarak İran bölgesinden, Persian bölgesinden kök alan, ilk önce orada görülen, oradan dünyaya dağılan bir kedi cinsidir. Brahis safalik dediğimiz suratı basık ırklardan bir tanesidir. Bunlarda genel olarak solunum problemi vardır. Çünkü kemik çatı dar olduğu için solunumları deviasyonludur, methır nefes alma olayları yoktur. Artı yine gözyaşını burun boşluğuna akıtan kanallar bu kemik çatının darlığından dolayı yeterli değildir ve gözyaşının tamamı bu kanal vasıtasıyla burun boşluğuna akamaz. Doğal olarak dışarıya akar ve devamlı bir gözyaşı akıntısı problemleri vardır. Anestezileri sıkıntılıdır. Çoğu burun problemlerinden kaynaklı, daha riski yüksektir. Yaşamları diğer normal kedilere göre daha kısadır. Çünkü ikisi de aynı hastalıkla karşılaştıklarında, uzun burunlu bir kedi bunu tolere edebilirken, zaten solunumu sorunlu bir hayvan olan bu tarz boxer tarzı köpeklerde de var bu, tolere edemiyor. Bunun haricinde tüyleri çok uzundur, bakımı güç bir kedidir. Yani vakti bol olan insanların alması gereken bir hayvandır.

– İran kedisinde göz ve tüy bakımını nasıl yapmak gerekir?
Yani İran kedilerinde gözlerin devamlı silinmesi gerekiyor. Bir süre sonra akıntı kaldığı zaman topak şeklini de alıyor. Bir de belli bir süre sonra bazı hasta sahipleri korkar, kanıyormuş gibi gelir. Çünkü o durunca kırmızımsı, kahverengi bir renk alır. Görsel olarak da rahatsız eder bu. Deneysel birkaç ameliyat yapıldığını biliyorum bu kanalları genişletmek adına ama başarılı olmadı, çok faydalı bir işlem değil. O yüzden manuel olarak her gün daha doğrusu akıntıyı her gördüğünüzde silmeniz gereken bir şeydir. Islak pamuk veya bunları temizlemek için özel solüsyonlar var göze zarar vermeyen, bunlardan biri kullanılabilir. Tüyleri için taranması gerekiyor, sık sık. Çünkü çok fazla bir tüy yapısına sahip ve genellikle bunlar uyuşuk kedilerdir. Brahis safalik olmalarından kaynaklı yani zor soluk aldıkları için kandaki oksjiyen seviyeleri de diğer hayvanlara göre daha düşüktür. Doğal olarak hareket etmeye isteksizdirler. Kendini temizleme faaliyeti de çok kısa sürer ve bir de normal tüy yapısının iki katı üç katı tüye sahip olduklarından genellikle yalanmazlar. Teşvik etmek bazen güç olur, o yüzden iki günde bir taranması lazım. Yoksa post gibi bir kalıp haline geliyor tüyler.

– İran kedilerinin karakterleri nasıldır?
Pek oynamayı sevmezler genelde. Uyuşuk bir yapıları vardır. Sessiz sakin, etrafa zarar vermeyen bir hayvandır. Agresif bir yapıları yoktur. Tabi bunlar ortalama ırk özellikleridir. Siyamlar gibi onlar da genellikle munis hayvanlardır.

– Ev kedisi olmak için uygundur diyebilir miyiz?
Diyebiliriz ama yoğun çalışan insanlar için ideal bir hayvan değil. Bakımı, taranması, göz bakımı gibi bakımlarıyla ilgilenmek gerekiyor. Yani ya düşük çalışma saatlerinde olan birisi lazım ya da evde devamlı onunla ilgilenecek bir kişinin olması lazım.

24 Haziran Seçimlerinde Hangi Oy Pusulaları Geçerli Olacak?

İdeal kiloyu hesaplama formülü nedir?