Kedinin tırnakları nasıl kesilir?

Kedilerin tırnaklarını keserken nelere dikkat etmek lazım? Arka tırnaklar neden kesilmemeli? Veteriner Hekim M. Serhat Keleş cevaplıyor.

kedi-tirnagi

Kedilerin tırnaklarına profilden bakarsanız kartal gagası şeklinde olduğunu görürsünüz. Tırnak, alt gagayı geçen kısımdan kesilebilir.

Hayvanlarda tırnağın içindeki canlı doku olan pembe damar ve sinirlerin olduğu bölüm gözükebiliyor. Onun 2-3 milim uzağından kesmek lazım. Çünkü kanatılırsa durmak bilmeyen, can sıkıcı bir kanama oluyor.

Ayrıca hayvanın canını çok yaktığınız için de bir daha tırnağını kesmenize izin vermeyecektir.

Arka tırnakları kesmeyin

Kedinin arka ayaklarındaki tırnaklar kesilmemeli. Bu, özellikle yüksek katlı binalarda oturanlar için geçerli, çünkü arka tırnaklar tutunma tırnaklarıdır. Arka tırnaklarını kesmeniz kedinin cam kenarından, balkondan düşmesine neden olur.

Zaten arka tırnaklarla eşyalara hasar vermezler. Ön ayak tırnakları için ise dilerseniz tırmalama tahtası kullanarak mobilyalarınızı tırmıklardan koruyabilirsiniz.

Tırnakları kesme sıklığı

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de tırnağın uzama hızı kediden kediye farklı oluyor. Ama normal koşullarda ayda bir kesmek yeterli olur.

Özel bir tırnak kesme makası kullanmanıza gerek yok. Köpekler için çok güçlü bir makas lazım ama kedininki incecik bir tırnak.

Ben kliniğimde, insanlar için olan tırnak makası kullanıyorum. Bu makasla tırnakları çıt çıt kesiyorum.

İlgili yazı: Kediler ile ilgili sizi şaşırtacak bilgiler

Kabak tatlısı nasıl yapılır?

Göz altı morlukları nasıl geçer?