Dünyanın En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileri?

Bu yazıda dünyanın en zeki 10 köpek ırkını listeledik. Doberman’dan Golden Retriever’a en zeki, dolayısıyla da en kolay eğitilebilen köpekleri bu listede bulabilirsiniz.

golden

Bu listedeki tüm köpeklerin fotoğraflarını görmek için tıklayın: Dünyanın Zeki 10 Köpek Cinsi

AVUSTRALYA ÇOBAN KÖPEĞİ

Listemizin onuncu sırasında Avustralya Çoban Köpeği var. Uzun yıllardır en çok kullanıldığı yer, inek sürülerine kılavuzluk yapmak. Bu nedenle de kendi kendine karar verme yeteneği oldukça gelişmiş. Ayrıca çok da düzenli bir tür. Öyle ki, yavruyken oynadığı oyuncakları sonrasında götürüp yerine bırakıyor.

ROTTWEILER

Dokuzuncu sırada Rottweiler türü köpekler var. İnsanlara bazen sebepsiz yere saldırdığı için aslında korkutucu bir tür. Ancak iyi bir eğitimden geçtiğinde kılavuz köpek veya polis köpeği olarak kullanılıyor. Zekasının yanısıra cesareti ve koşulsuz sadık olması ile de ünlü.

PAPILLON

En zeki köpek türleri listesinin sekizinci sırasında Papillon cinsi var. Görüntüsü hiç öyle değil ama gerçekte saldırganlığı ile tanınıyor. Sahibini çok fazla sahiplendiği için onun başkasıyla iletişim kurmasına tahammülü yok. Öte yandan, zekasından ötürü eğitilmesi kolay bir hayvan.

LABRADOR

Yedinci sırada sevecenliği ve sabrı ile ünlü bir köpek var: Labrador. Dünyanın en yaygın köpek ırklarından biri. Çocuklarla arası çok iyi olduğu için yaygın bir aile köpeği. Koşuşturmaya bayılıyor. Aklınızda olsun, hareket etmesine imkan sağlamazsanız, hemen kilo almaya başlıyor.

SHETLAND ÇOBAN KÖPEĞİ

Zeki köpek ırkları listemizin altıncı sırasında Shetland Çoban Köpeği var. Sahiplerinin iddiasına göre, insan kadar zeki bir cins. Yüzlerce koyundan oluşan bir sürüyü tek başına yönetebiliyor. Sadık ve arkadaş canlısı olmasına karşın çocuklarla arasının pek iyi olmadığını söylemem lazım.

DOBERMAN

Korkusuzluğu ile ünlü olan Doberman, listemizdeki en zeki beşinci cins. Bekçi köpeği deyince akla gelen ilk isim. Saldırganlığı çok meşhur. Öte yandan, profesyonel birinden eğitim aldığında iyi huylu bir aile köpeği olabiliyor. Hatta bazıları öyle sakin oluyor ki, sahipleri, köpeğimde bir sorun mu var diye endişelenip veterinere götürüyor.

GOLDEN RETRIEVER

Dördüncü sırada en sevilen köpek ırklarından biri var: Golden Retriever. Dünya üstündeki en sevecen, sadık ve sabırlı köpek türü. İnsanlarla, özellikle de çocukları ilişkisi mükemmel. Bu yüzden de ev köpeği deyince akla ilk o geliyor. Zekalarından ötürü haliyle eğitilmesi de çok kolay.

ALMAN KURDU

Geldik en zeki üç köpek ırkına. Üçüncü sırada tanıdık bir isim var: Alman kurdu. Çok zeki, cesaretli, koruma içgüdüsü yüksek bir ırk. Çocuklarla arası mükemmel olduğu için iyi bir aile köpeği. Ancak evde boş oturmayı sevmiyor. Ona bir iş verdiğinizde huzurlu ve mutlu oluyor. Polis köpeği olarak görevini layıkıyla yerine getiriyor. Kolay eğitildiği için sinema filmlerinde de başarılı.

KANİŞ

İkinci sırada sürpriz bir tür var: Kaniş köpekler. Çok zeki olduğu için eğitilmesi aşırı kolay. Zaten bu nedenle sirk gösterilerinde onlara çok rastlıyoruz. En büyük düşmanı yalnızlık. Onu evde yalnız bıraktığınızda camda yolunuzu gözlüyor. Bekçi köpeği olarak da işe yarıyor ama tabii hırsızı korkutmakta değil, sizi haberdar etmekte başarılı.

İSKOÇ ÇOBAN KÖPEĞİ

Ve geldik dünyanın en zeki köpek cinsine. Hangi tür dersiniz? Söylüyorum: İskoç çoban köpeği. Ülkemizde Lassie olarak da tanınıyor. Öyle zeki ki, mutlu olması için mutlaka daimi bir işe ihtiyacı var. İskoçya’da yüzlerce hayvandan oluşan sürüler ondan soruluyor. Ev köpeği olarak ideal değil, çünkü çok enerjik olduğu için sürekli hareket halinde olması gerekiyor.

Doğadaki En Şaşırtıcı Gözlere Sahip Hayvanlar

Atatürk ile ilgili az bilinen 11 ilginç bilgi