Dünyanın En İlginç Görünümlü 10 Köpek Cinsi

Bu yazımızda ilginç görüntüleriyle meşhur olan köpek ırklarını derledik. Bu köpeklerden bazılarına ülkemizde de rastlamak mümkün.

CHINESE CRESTED

Listemize “Tepeli Çinli Köpek” ile başlıyoruz. Özelliği, tüysüz bir cins olması. Görüntüsü garip gelebilir ama çok sıcakkanlı olduğu için aileler tarafından tercih ediliyor. Oyuncu kişiliğinden ötürü çocuklarla da iyi anlaşan bir ırk.

Komondor

Garip görünümlü ikinci köpeğimiz, “Yürüyen Paspas” lakabıyla da tanınan “Komondor”. Macaristan’a özgü bir köpek. Sadece beyaz renkte oluyorlar. Sevimli görünüşüne aldanmayın, çok güçlü olduğu için bekçi köpeği olarak da kullanılıyor.

Borzoi

Sıradaki köpek ırkı Türkçe’de “Rus Kurt Köpeği” olarak geçen “Borzoi”. Tazı cinsi köpeklere benziyor ancak büyük gövdesine karşın küçük bir kafası olduğu için görüntüsü oldukça enteresan. Rusya’da genelde av köpeği olarak kullanılıyor.

chow chow

İlginç görünümlü bir diğer köpek ırkı da “Çov Çov”. Ülkemizde bunlara “Çin Aslanı” deniyor. Görüntüsünün yanında yürüyüşü de tuhaf çünkü arka bacaklarını adeta sopa gibi düz tutuyor. Bir diğer özelliği de dilinin pembe değil, siyah olması.

bull terrier

Listemizde “Bulteriyer” ile devam ediyoruz. Üçgen kafası, büyük sivri kulaklarından ötürü enteresan bir yüze sahip. Bu köpeğin bir de alt türü var. O da “Minyatür Bulteriyer” diye geçiyor. İlginç görünümünden ötürü bu ırkı Hollywood da çok seviyor.

Brüksel

Sıradaki köpek ırkının ismi bile ilginç: Brüksel arması. Adeta sakalları olan bu köpeğin ana vatanı Belçika’nın Brüksel kenti. Süs köpeği olarak beslenen bu cins, tıpkı Bulteriyer gibi filmcilerin gözdesi.

Bergamasco

Listemizde sıra, tüyleriyle meşhur bir başka köpeğe geldi: Bergasmasko. İtalyan Alplerinde çok yaygın. Asıl ilginç olansa, bu yürüyen paspas, çoban köpeği olarak görev yapıyor. İnek ve koyun sürülerini toparlamak onun için çocuk oyuncağı.

Puli

Sırada bir başka yürüyen paspas var: Puli. Küçük bir ırk olduğu için süs köpeği olarak besleniyor. Macaristan kökenli olduğu için hemşerisi Komodor’a çok benziyor ama tabii onun çok daha küçüğü.

bedlington terrier

Adeta kuzuya benzeyen bu köpeğin cinsi ise Bedlingtın Teriyer. Ortalama boyu 40 santimetre. Anavatanı İngiltere. Narin görüntüsüne rağmen sportmen bir ırk olduğu için sıklıkla köpek yarışlarında kullanılıyor.

Afgan tazısı

Sıradaki köpeğimiz adeta narin bir mankene benzeyen Afgan Tazısı. Süs köpeği olarak yetiştirilse de memleketi olan Afganistan’da daha çok av köpeği olarak kullanılıyor. Güzel görünümünden ötürü filmlerde, reklamlarda, dizilerde Afgan tazısını sık sık görüyoruz.

Pug

İlginç görünümlü köpekler listesini Pug cinsi köpekle bitiriyoruz. Öne çıkan özelliği tabii ki pörtlek gözleri. Sadece görüntüsü gibi hareketleri de komik olduğu için özellikle çocuklar tarafından çok seviliyor.

Dünyanın en iri 10 köpek ırkı

En popüler 20 süper kahraman özelliği