Dünyanın En Tehlikeli 10 Köpek Cinsi

Bir köpek cinsi için tehlikeli derken birçok faktörü gözönünde bulundurmak gerekir. Bu listede tehlikeli olarak yer alan ırklardan biri sizin köpeğiniz olabilir ve size göre dünyanın en uysal köpeğidir.

Listemizdeki köpek cinsleri, insanlara saldırma vakalarının sayısına göre oluşturulmuş. Ancak yine de bir köpeğin yetiştirilme tarzının çok önemli olduğunu söylemekte fayda var. Bazı köpek ırkları bekçi ve savunma amaçlı kullanıldığı için bilinçli bir şekilde saldırgan yetiştiriliyor.

doberman

Boksör

Listemizin onuncu sırasındaki cins, boksör köpekler. Alman kökenli köpeğin yetişkinleri 22-30 kilo ağırlığa ulaşıyor. Kişiliği oyuncu, enerjik ve korumacı. Güçlü patileri ve ısırığıyla tanınıyor. Sahibini korumak için her şeye göze alan bir köpek.

Kurt Kırması

Dokuzuncu sıradaki köpek ırkı, “Kurt Hibrit”. Daha da Türkçe söylersek, “Kurt Kırması” diyebiliriz. Genelde gri kurt ve köpeklerin birleşiminden doğan Kurt Hibrit, vahşi güdüleri hala güçlü olduğu için son derece tehlikeli bir cins. Zaten bu yüzden de, bazı ülkelerde yetiştirilmesi yasak.

Danua

En tehlikeli köpekler listesinin sekizinci sırasında, Danua var. Dev cüssesi ile tanınan bu köpek iyi bir şekilde yetiştirilirse son derece uysal oluyor. Ama tam tersini yaparsanız, kontrol edilemez bir makineye dönüşüyor.

Çin Aslanı

Yedinci sıradaki köpek ırkı, çov çov. Bizdeki ismiyle, Çin Aslanı. Aslında son derece sakin bir aile köpeği. Ancak doğasında saldırganlık olduğu için dikkatli yetiştirilmesi gerekiyor. Çin aslanı itaat etmeyi sevmeyen fakat sahibine de sevgiyle bağlanan bir köpek.

Sibirya Kurdu

Altıncı sırada, Haski, yahut Sibirya Kurdu ismiyle bilinen cins var. Irkın geçmişinde hep çalışma amaçlı kullanım olduğu için sosyalleşmeye yatkın değil. Saldırgan bir şekilde yetiştirilirse insanların yanısıra kendinden küçük hayvanlara da saldırabiliyor.

Alaska Malamut

Tehlikeli köpekler listesinin beşinci sırasında bizde pek yaygın olmayan Alaska Malamut ırkı var. Sibirya Kurdu gibi bu da geçmişinde hep taşımacılık için kullanılmış. Bu nedenle insanlara itaat etmeye yatkın olsa da, eline fırsat geçtiğinde son derece saldırgan olabiliyor.

Doberman

Listemizin dördüncü sırasında, tandık bir isim var: Doberman. Sahibine saldırma vakaları az ama yabancılara şans tanımıyor. Zaten bu nedenle genelde aile köpeği olarak değil, bahçe koruması için besleniyor. Güçlü ve atik bir fiziği var. Filmlerde de bekçi köpeği olarak sık sık karşımıza çıkıyor.

Alman Kurdu

Üçüncü sıradaki köpek cinsi, Alman Kurdu. Bizde Alman Çoban Köpeği olarak da biliniyor. Çenesi çok güçlü olduğu için ısırığıyla ünlü. Zekasından ve cesaretinden ötürü polis köpeği olarak kullanılıyor. İyi yetiştirilmediği takdirde maalesef saldırgan olmaya eğilimli bir ırk.

Rottweller

İkinci sıradaki köpek Rottweller. İnsanların ciddi bir şekilde yaralandığı vakaların yarısı bu köpekler tarafından yapılmış. Çok güçlü ve enerjik bir köpek. Yetiştirilme tarzı çok önemli. Özellikle bekçilik için yetiştirildiğinde son derece saldırgan oluyor. Bu köpeğe sahip olmak isteyenler çok dikkatli olmalı.

Pitbull

En tehlikeli köpek ırkları listesinin birinci sırasına geldik. Muhtemelen tahmin ettiniz. Evet, dünyanın en saldırgan köpek cinsi, Pitbul. O kadar tehlikeli ki, insanlara saldırdığında ölümle sonuçlanabiliyor. Çocuklara saldırdığı pek çok vaka var. Bu köpeğe sahip olmak isteyenler mutlaka çok küçükken almalı ve profesyonel destek alarak yetiştirmeli. Ama yine de çok dikkatli olmalı çünkü köpek dövüşlerinde kulanılan Pitbul’un güvenilir bir köpek olduğunu söylemek kesinlikle mümkün değil.

itiraf.com’dan Seçilmiş 12 Babaanneli Komik İtiraf

Oyuncaklarla İlgili 16 İlginç Bilgi