Dünyanın en iri 10 köpek ırkı

Aslında bu listeyi daha da genişletmek mümkün. Bu yazıda seçtiğimiz 10 cüsseli köpeğe yer veriyoruz.

1) Kafkas Çoban Köpeği

kafkas çoban köpeği

Türkiye’de bu cins köpeklere Kars Çoban Köpeği diyoruz. Boyu 75 santime, ağırlığı 50 kiloya kadar ulaşıyor. İnsanlarla arasının çok iyi olduğu söylenemez. Isırmanın yanısıra pençe vurmayı da iyi bilen bir ırk.

2) Kuvaz

Kuvaz

Macaristan kökenli olab kuvaz beyaz tüylü bir köpek cinsi. Yetişkinlerinin boyu 76 santimetreye, ağırlığı 52 kilograma kadar çıkıyor. Sakin mizacından dolayı ev köpeği olarak besleniyor.

3) İngiliz Mastif

İngiliz Mastif

Boyu 76 santimetre civarında olsa da 113 kilo ağırlığa kadar ulaşan bir cins. Büyük kafası ve siyah burun bölgesiyle ayrışıyor. İngiliz ordusu Birinci Dünya Savaşı’nda Mastif’i kullandığı için bu sayede dünyaya yayıldığı söylenir.

4) İrlanda Av Köpeği

İrlanda Av Köpeği

Boyu 78 santimetreye kadar uzuyor. Cesaretli bir köpek olsa da hiç saldırgan değil. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız mükemmel bir aile köpeği.

5) Sen Bernard

 sen bernard

Sıra İsviçre’nin milli köpeği olarak kabul edilen Sen Bernard’da. Hollywood filmleri sayesinde en bilindik iri köpek cinsi bu olsa gerek. Boyu 90 santime, ağırlığı 120 kiloya ulaşabiliyor. Alplerde mahsur kalanları kurtarmasıyla ünlü ama onunla ilgili hikayelerin çoğu aslında filmlerden kaynaklanan şehir efsaneleri.

6) Ternöv

ternov

Bu da Kanada kökenli Ternöv köpeği. Zekası, sadakati, sakin yapısı ve çalışkanlığıyla ünlü. Genelde balıkçılar tarafından yetiştirildiği için boğulma tehlikesi yaşayanları kurtarma konusunda da son derece başarılı.

7) Fransız Mastif

Fransız Masif

Ağırlığı 68 kiloya kadar ulaşsa da yağdan çok kaslı bir vücut yapısına sahip. Buldog köpeklere benzeyen yüzü ve kafasının iriliği ile dikkat çekiyor.

8) Sivas Kangalı

kangal

Kesin olmamakla birlikte, Türklerin Anadolu’ya göç ederken yanlarında getirdikleri ırk olduğu söylenir. Dövüş yeteneği, sahibine karşı sadakati ve saatte 50 kilometreye ulaştığı için hızıyla ünlüdür.

9) Danua

danua

Almanya kökenli olan bu ırk hem uzun boyu hem de bacaklarının uzunluğu ile meşhur. Geçmişte av köpeği olarak kullanılsa da günümüzde daha çok aile köpeği olarak besleniyor.

10) Akbaş Çoban Köpeği

akbaş

Anadolu’ya özgü bir ırk. Sahiplerine ne kadar bağlı ise çakal, kurt, ayı gibi vahşi hayvanlara karşı bir o kadar acımasız. Koyun sürülerini tek başına ağıla getirebildiği için uluslararası çoban köpeği yarışmalarında birçok ödüle sahiptir.

İlginizi çekebilir: Dünyanın en zengin hayvanları

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

Dünyanın En İlginç Görünümlü 10 Köpek Cinsi