Köpek öldüğünde ne yapılır?

İstanbul’da köpek gömmek için mezarlık var mı? Ölen köpekleri nereye gömmek gerekiyor? Veteriner Hekim M. Serhat Keleş cevapladı.

kopek-cok-yasli

İstanbul’da resmi olarak gömebileceğiniz tek yer Kartal Belediyesi’ne ait hayvan mezarlığı. Onun haricinde bir yere yasal olarak gömmeniz mümkün değil.

Duyduğumuza göre, Kartal Belediyesi de artık büyük köpekleri almıyormuş. Yani kangalınız ya da golden’ınız vefat ettiğinde oraya gidip defnetmenize izin vermiyorlar. Sadece küçük kedi ve köpeklere izin veriliyormuş.

Devlet denetiminde

Malum, defin işlemleri insanda da devletin yönetiminde. Çünkü insan da, hayvan da defnedilirken, bulaşıcı bir hastalık taşıma ihtimali göz önünde bulundurulur.

Bu nedenle de doğal su kaynaklarından uzakta bir alan seçilmesi gerekir. Çürüme esnasında su kaynaklarına karışarak insanlarda hayati risk oluşturabilir.

Çöp konteynırlarına atılıyor

Maalesef insanlar konteynırlara atmak zorunda kalıyor.

Ormanlık alanlara götürüp gömmek de mümkün değil. Benim bir hasta sahibinin başına geldi. Polis bu şekilde görünce alıp karakola götürmüş.

Gerçi polis de haklı. Gecenin geç bir saatinde ormanda yer kazılıyor. Birini öldürdünüz de oraya gömüyorsunuz gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Köpeklerin diş bakımı nasıl yapılır?

Kedi yıkanır mı?