Yavru köpeklerin sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

köpek yavruÖncelikle, aşıları bitmeden diğer köpeklerle temas kurulmasının engellenmesi gerekir.

Yavru, diğer köpeklerin dolaştığı alanlarda dolaşmamalı. Çünkü anneden aldığı savunma sistemi 45’inci günde resetlenir.

Bundan sonra sıfır savunma vardır. Ancak aşılarla savunma sistemi oluşturulabilir.

Aşı programı bitene kadarki periyotta ordusu olmayan bir ülke gibidir. Yani en ufak bir şey çok büyük hasarlara neden olabilir.

ÖLÜMCÜL HASTALIKLAR

Kedilerde ve köpeklerde çok yüksek bir üreme gücü vardır. Bir batında 7-8, hatta 10 yavru doğururlar.

Hesaplamalara göre dişi bir kedi ömrü boyunca (yavrularının hiçbiri ölmezse) 68 milyon kedinin doğmasına vesile olur, çünkü yavrularının yavruları, yavrularının yavruları yavruları şeklinde katlanarak gider.

Bu artışı dengelemek için de çok fazla ölümcül hastalıkları var. Ancak aşılama programlarıyla bu hastalıkların önünü alabiliyoruz.

HASTALIK BELİRTİLERİ

İnsanlarda 18 yıllık bir periyotta gelişim sağlanır. Bu süre köpeklerde tabii çok kısadır. Küçük ırklarda 1 yıl, büyük ırklarda 2 yıl sürer. Bu sürede çok iyi beslenmeleri gerekir ki kemik çatısı ve kas iskelet sistemi iyi şekilde gelişsin.

Yavru köpek günde ortalama 18 saat uyur. 6 saatte ise oynar. Kusma, ishal, iştah kaybı, çevreye olan ilginin düşmesi gibi durumlar oluştuğunda yavru köpek sahipleri veteriner hekime başvurmalı.

En azından telefonla veteriner hekim aranarak durum açıklanmalı. Hekim arkadaş ya gelmenize gerek yok der yahut da muayene için çağırır.

İntifa hakkı nedir?

Türkiye’de İlk Kez Olan 13 Şey