İstanbul Boğazı’ndaki En Pahalı 10 Yalı

İstanbul Boğazı’nda tarihi eser niteliği taşıyan 366 yalı var. Bunların 173’ü Avrupa yakasında, 193’ü Anadolu yakasında. Aralarında devlete ait yalılar olduğu için bazılarının satılması söz konusu değil, ama yine de tüm yalıların konumuna ve şu anki durumuna bakılarak tahmini değerlemeler yapılmış. Bu yazıda Boğaz’ın en pahalı 10 yalısını listeledik.

Sadullah Paşa Yalısı

Listemizin onuncu sırasında, “Sadullah Paşa Yalısı” var. Değeri 60 milyon dolar. Bulunduğu yer, Beylerbeyi. Kimin tarafından yaptırıldığı bilinmiyor. Yalıya ismini veren Sadullah Paşa, Tanzimat döneminin önde gelen devlet adamlarından biriydi.

Zarif Mustafa Paşa Yalısı

En pahalı Boğaziçi yalıları listesinin dokuzuncu sırası, “Zarif Mustafa Paşa Yalısı”na ait. 70 milyon dolar değer biçilen yalının bulunduğu yer Anadolu Hisarı. Yalının en önemli özelliği, Boğaz’daki en eski ikinci bina olması.

Edip Efendi Yalısı

Listemizin sekizinci sırasında “Edip Efendi Yalısı” var. Bulunduğu yer, Kandilli. Değeri 75 milyon dolar. Yalıya ismini veren Edip İbrahim Efendi, Maliye Nazırlığı yapmış bir devlet adamıydı. Bu yalının, Paramparça dizisinin çekildiği yer olduğunu da söyleyelim.

Şehzade Burhan Efendi Yalısı

Yedinci sıradaki yalı, “Şehzade Burhan Efendi Yalısı”. Biçilen değer, 80 milyon dolar. Yeniköy’deki yalıya ismini veren kişi, İkinci Abdülhamit’in oğlu Burhan Efendi. Ancak yalı aslında ünlü bir kuyumcu tarafından yaptırılmış.

Kont Ostrorog Yalısı

Altıncı pahalı Boğaziçi yalımız, “Kont Ostrorog Yalısı”. Değeri 85 milyon dolar. Yalının ismi, Osmanlı İmparatorluğu’nun hukuk danışmanlığını yapan Polonya doğumlu Leon Ostrorog’dan geliyor. Yalı şu an Rahmi Koç’a ait.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı

Boğaz’ın en pahalı yalıları listesinin beşinci sırasında, “Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı” var. Ona da biçilen değer 85 milyon dolar. Anadolu Hisarı’ndaki yalıya ismini veren kişi, Tıbbiye Nazırı, yani Sağlık Bakanı görevinde bulunan Salih Efendi.

Kıbrıslı Yalısı

Dördüncü sıradaki yalı, 95 milyon dolar değerindeki “Kıbrıslı Yalısı”. İsmini, üç padişaha sadrazamlık yapmayı başaran Kıbrıslı Mehmet Paşa’dan alıyor. Bulunduğu yer, Kandilli. Bu yalnın en önemlisi özelliği, Boğaz’a 64 metre cephesinin olması. Bu kadar geniş cepheli başka bir yalı daha yok.

Ve geldik Boğaz’ın en pahalı ilk 3 yalısına.

Müşir Fuat Paşa Yalısı

Listemizin üçüncü sırasındaki yalı, “Müşir Fuat Paşa Yalısı”. Bulunduğu yer İstinye. Değeri 100 milyon dolar. Yalı, dönemin İran Büyükelçisi Hacı Muhsin Han tarafından yaptırılmış. Yalıya ismini veren Fuat Paşa ise Osmanlı’da müşir, yani mareşal rütbesine ulaşmış bir askerdi.

Ahmet Fethi Paşa Yalısı

Boğaz’ın en pahalı yalıları listesinin ikinci sırasında “Ahmet Fethi Paşa Yalısı” var. Pembe Yalı olarak da biliniyor. Bulunduğu yer, Kuzguncuk. Değeri 120 milyon dolar. Ahmet Fethi Paşa, Osmanlı İmparatorluğu’nda müşir, yani mareşal rütbesine kadar ulaşmış, büyükelçilik ve üst düzey bürokratlık da yapmış bir asker ve devlet adamıydı.

Sait Halim Paşa Yalısı

Listemizin birinci sırasına geldik. Boğaz’daki en pahalı yalı, 150 milyon dolar değer biçilen “Sait Halim Paşa Yalısı”. Bulunduğu yer, Yeniköy. Girişindeki aslan heykellerinden ötürü Aslanlı Yalı olarak da biliniyor. Said Halim Paşa 1913 ile 1917 yılları arasında Sadrazamlık yapmış bir devlet adamı. Yalı bu isimle tanınsa da, gerçekte yalının ilk sahibi Düzoğlu ailesiymiş.

Yeşil Dev Hulk İle İlgili Az Bilinen Gerçekler

Kemal Sunal Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey