Doğadaki En Zeki 10 Hayvan Hangileridir?

fil2

Bu yazıda sizin için dünyanın en zeki 10 hayvanını listeledim. En sondan başlıyoruz. Bakalım dünyanın en zeki hayvanı hangisi?

Listemizin onuncu sırasında sürpriz bir hayvan var: Sıçan. Bu hayvan biliyorsunuz, fareden daha büyük bir kemirgen. Halk arasında lağım faresi olarak da biliniyor. Zekalarından ötürü, sıklıkla labaratuvar deneylerinde kullanılıyorlar.

Dokuzuncu sıradaki hayvan da sizi şaşırtacak: Ahtapot. Denizlerin bu zeki yaratığına bilim insanları labirent deneyleri yapmış ve çıkışı başarıyla bulduğu gözlenmiş. Ayrıca kısa süreli hafızasıyla da diğer hayvanlar arasında öne çıkıyor.

AYNADAKİ BENİM

Sekizinci sıradaki zeki hayvanımız, güvercin. Özellikle görsel hafızaları ile bilim adamlarını şaşırtıyor. Yıllar sonra bile daha önce gördükleri imajları hatırlayabiliyorlar. Ayrıca aynadakinin kendi yansıması olduğunu bilen ender hayvanlardan biri olduğu da kanıtlanmış.

En zeki hayvanlar listesinin yedinci sırasında sincap var. Özellikle Amerika’da şehir içindeki parklarda çok rastlanan bir hayvan bu. İnsanlardan yiyecek çalarken yaptıkları numaralar takdire şayan. Keza, çaldıkları yiyecekleri saklarken de içinde bulundukları duruma özel hileler icat ediyorlar.

Altıncı sırada Türklerin sevmediği bir hayvan var: Domuz. Pis olmalarından ötürü kötü bir şöhrete sahip olsa da, Amerika’da evcil hayvan olarak besleyenler var. Çünkü kedi veya köpek kadar insanlarla iletişim kurabiliyor. Sadece evcil olanlar değil, yaban domuzlarının da aynı derece zeki olduğu gözlemlenmiş.

EŞEK ŞAKASI

Beşinci sırada zekasını bildiğimiz bir hayvan var: Karga. Arkadaşlarına eşek şakası yapacak kadar zeki. Ağaçlardan topladığı cevizleri asfalta atarak kırıyor. Bazı bilim adamları kargaların maymunlardan bile zeki olduğunu savunuyor.

Listemizin dördüncü sırasında fil var. Bu hantal hayvanlar hem uzun dönemli hafızalarıyla hem de zekalarıyla ünlü. Meyveleri yemeden önce suda yıkayarak temizliyorlar. Ayrıca yavrularına en iyi annelik yapan hayvan türlerinden biri olduğu biliniyor.

Geldik en zeki üç hayvana. Listenin üçüncü sırasında orangutan var. Aile hayatları, sosyal yaşamları, arkadaşları olan bir tür bu. Pek çok şey için bizim gibi araç kullanıyorlar. Anne orangutan yavrusuna tıpkı insanlar gibi yakınlık gösteriyor. Onu sadece korumuyor, onunla oynamayı da ihmal etmiyor.

İŞARET DİLİNİ ÖĞRENİYOR

Dünyanın en zeki ikinci hayvanını tahmin etmiş olabilirsiniz: Yunus. Denizlerin bu akıllı yaratıklarının birbirlerine ismiyle hitap ettiği kanıtlanmış. Her ne kadar onaylamasak da, yunus gösterilerinde de ne kadar akıllı olduğunu görebiliyorsunuz. Hem insanlarla hem de kendi aralarında mükemmel iletişim kurabiliyorlar.

Ve geldik dünyanın en zeki hayvanına. Sizce hangisi olabilir? Söylüyorum. Şempanze. İşaret dilini öğrenerek insanlarla iletişim kurabilecek kadar zekiler. Hafızaları inanılmaz. Aile yaşamları insanlara benziyor. Zekalarını duruma özel problem çözmede başarıyla kullanıyorlar.

Denizlerdeki En Acayip 10 Canlı Türü

Sivrisinekler neden bazılarını daha çok ısırır?