Dünyanın En Zehirli 10 Yılanı Hangileridir?

yilan10) Listemizin onuncu sırasında en çok bilinen türlerden biri olan çıngıraklı yılan var. Zehri elbette öldürücü. Hatta panzehir yapılanların dahi yüzde dördü hayatını kaybediyor. Bu türün bebek yılanı, yetişkinlerden daha tehlikeli. Çünkü ısırdığında enjekte edeceği zehrin miktarını henüz kontrol edemiyor.

9) En zehirli yılanlar listesinin dokuzuncu sırasında sağır yılan var. Avustralya’ya özgü bir yılan. Genelde diğer yılanları avlayarak besleniyor. İnsanı ısırdığında önce felç ediyor, sonra da 6 saat içinde öldürüyor. Bir diğer ilginç özelliği de ısırdıktan sonra, saniyenin altıda biri hızla kurbanını ikinci kez ısırması.

8) Sekizinci sırada ülkemizde de yaygın olarak görülen engerek yılanı var. Genelde yağmurdan sonra ortalığa çıkıyor. Oldukça hızlı hareket eden bir hayvan. Isırdığı yerde ciddi bir kanama oluyor. Engereğin zehri, kişinin kan basıncını düşürdüğü için kalp krizine dahi neden olabiliyor.

EN ZEHİRLİ KOBRA

7) Yedinci sıradaki yılanımız, Filipin kobrası. Listemizdeki tek kobra, çünkü kobra türleri içinde en zehirlisi. Çok ilginç bir özelliği var: Zehrini 3 metre uzağa kadar tükürebiliyor. Isırdığı insana panzehir verilmezse kişi felç geçiriyor ve maalesef yarım saat içinde de ölüyor.

6) Dünyanın en zehirli yılanları listesinin altıncı sırasında kaplan yılanı var. Genelde bir insanı gördüğünde kaçan bir hayvan bu. Ancak kolayca kaçacağı bir yer yoksa çok saldırgan oluyor. Bu yılan ısırdığında kurbanlar yoğun bir şekilde terlemeye başlıyor ve 30 dakika içinde zehir etkisini gösterip öldürüyor.

5) Sırada Afrikalı bir yılan var: Kara mamba. Saldırganlığıyla tanınıyor. İsmini derisinin renginden değil, ağzının içindeki siyahlıktan alıyor. Kara yılanları içinde en hızlısı. Saatte 20 kilometre hıza ulaşabiliyor. Tek bir ısırığındaki zehir 20 yetişkin kişiyi öldürebilecek kadar etkili. Panzehir alınmadığında zehir sizi önce komaya sokuyor ve tabii ardından da öldürüyor.

4) Listemizin dördüncü sırasında Avustralya’da yaşayan Taypan var. Bu yılanın bir doz zehri 12 bin domuzu öldürebilecek kadar güçlü. Bir insanı ısırdığında panzehir alsa bile ölebiliyor. Zehir kana karıştığında kurbanın kan dolaşımını duruyor, sonra da acılar içinde hayatını kaybediyor.

100 İNSANI ÖLDÜREBİLİR

3) En zehirli yılanlar listemizdeki ilk üçe geldik. Üçüncü sırada Asya’da yaşayan “Mavi krait” var. Bu da keza bazen panzehirin dahi etkili olmadığı bir yılan. Diğer yılanları, hatta kendi türündeki yılanları avlayarak besleniyor. Zehri kobradan 16 kat daha güçlü. Isırdığı kişi 6 ile 12 saat içinde komaya girerek ölüyor.

2) Listemizin ikinci sırasında Kahverengi Yılan var. Avustralya’nın en kalabalık şehirlerinde bile rastlanabiliyor. Çok hızlı hareket eden ve saldırganlığı ile tanınan bir hayvan. Isırığının 14 binde biri dahi bir insanı öldürebiliyor. Sadece harekete duyarlı olduğu için onunla karşılaştığınızda tek yapmanız gereken put gibi hareketsiz durmak.

1) Geldik dünyanın en zehirli kara yılanına. “İçbölge Taypanı” adındaki yılanın bir ısırığında bulunan zehir, 100 insanı, 250 bin fareyi öldürebilecek güçte. Bu zehir çıngıraklı yılandan 10 kat, kobradan 50 kat daha öldürücü. Neyseki genelde balta girmemiş ormanlarda yaşıyor ve insan gördüğünde ilk yaptığı şey saldırmak değil, kaçmak oluyor.

Uyku ile İlgili İlginç Gerçekler

Köpekler ile ilgili şimdi öğreneceğiniz 23 ilginç gerçek