Buluşlar Tarihindeki En Önemli 10 İcat

Bu yazıda insanlık tarihinin akışını değiştiren 10 önemli icadı listeledik. Bu icatları kazandıran mucitleri saygıyla anıyoruz.

TEKERLEK

Milattan önce 3500 yılında icat edilen tekerlek sayesinde insanlar hem hızlı yol almaya başladı, hem de daha fazla yük taşır oldu. Bu da öncelikle tarımın ve elbette ticaretin gelişmesine imkan sağladı. Artık tekerliksiz bir dünyayı hayal etmek mümkün değil.

ÇİVİ

2000 yıl önce eski Roma döneminde icat edildi. Bu sayede insanoğlu çok daha sağlam yapılar inşa etmeye başladı. Çivinin geliştirilmişi olan vidanın mucidi ise, “evreka evreka” lafıyla tanıdığımız Arşimet. Çivi ile vida arasında yaklaşık 1000 yıl var.

PUSULA

Pusuladan önce denizciler yollarını yıldızlara bakarak buluyordu. Çinliler’in pusulayı icat ettiği kesin ama tam tarihi bilinmediği için dokuz veya onuncu yüzyıl olarak kabul ediliyor. Pusula sayesinde keşifler çağı başladı ve uzak ülkelere yelken açılabilir oldu.

MATBAA

Alman Gutenberg tarafından 1440 yılında icat edildi.Böylece el yazımı kitap devri kapandı ve kitaplar kolay bir şekilde binlerce kopya basılabilir hale geldi. Bu da elbette hem bilginin kalıcı hale gelmesini, hem de pratik bir şekilde yayılmasını mümkün kıldı.

İÇTEN YANMALI MOTOR

Yakıtın içten yanması sonucunda ortaya çıkan gazla pistonlar çalıştırıldı. Bu icadın daha da geliştirilmesiyle ondokuzuncu yüzyılda endüstri devrimi başladı. Bu sayede modern makinalar, gelişmiş arabalar ve uçaklar yapılabildi.

TELEFON

Aslında sesin teller aracılığıyla iletilmesini sağlayan başka icatçılar vardı ama patentini almayı başaran Alexander Graham Bell oldu. Yıl: 1876. Tabii telefon sayesinde iletişim alanında büyük bir çığır açıldı.

AMPUL 

Bu icat sayesinde insanoğlu geceden daha fazla faydalanmaya başladı. Tarihçilere göre 1800’lü yıllarda ampul üzerine çalışan on civarında mucit vardı ama ipi Thomas Edison göğüsledi. Elektriğin evlerde kullanılmasına imkan veren ampulün en büyük etkilerinden biri de insanların uyku saatlerini değiştirmesi oldu.

PENİSİLİN

Bu sayede insanlar bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların üstesinden gelmeyi başardı. 1928 yılında İskoçyalı bilim insanı Alexander Fleming’in tesadüfen bulduğu penisilin ancak 20 yıl sonra yaygın bir şekilde kullanılabilir hale geldi. Bu çok önemli icattan sonra ölümler azaldı ve insanların yaşam süreleri büyük ölçüde uzadı.

DOĞUM KONTROLÜ

Doğum kontrolü sayesinde insanlar istedikleri zaman ve daha da önemlisi, istedikleri sayıda çocuk sahibi olmaya başladılar. Ailelerin bakabilecekleri kadar çocuk yapması ekonomik olarak iyileşmelerine neden oldu. Eskiden kadınlar hayatlarının büyük bölümünü hamile olarak geçiriyordu. Doğum kontrol araçları sayesinde çalışma hayatına aktif bir şekilde katılma imkanı buldular.

İNTERNET

Bu önemli icadı matbaa ve telefonun bir üst aşaması olarak düşünmek mümkün. Hem bilginin olağanüstü kolay ve hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına, hem de insanlar arasındaki iletişimin inanılmaz bir şekilde kolaylaşmasına neden oldu. Altmışlı yılarda Amerika’da tohumları atıldı, doksanlı yıllarda geliştirildi ve ikinbinli yıllardan kelimenin tam anlamıyla hayatımızı ele geçirdi.

UFO’larla İlgili En Ünlü 5 Komplo Teorisi

İnsanları En Çok Mutlu Eden 10 Şey