Mikrodalgadan Daha Fazla Yararlanmak İçin 7 İpucu

Bu yazıda mikrodalganızdan daha fazla yararlanmanızı sağlayacak 8 ipucu veriyoruz. Sonunda ise mikrodalga temizleme ile ilgili bir püf noktası var.

Mikrodalga

  1. Soğan keserken ağlamamak için bir sürü yöntem söyleniyor. Hepsini unutun. Soğanları doğramadan önce alt kısımlarını kesin. Mikrodalgaya koyup 30 saniye ısıtın. Böylece gözünüzden tek bir damla yaş akmayacak.
  2. Bal durmaktan şekerlenmişse çözümü mikrodalga fırınınız. Kavanozun kapağını açın. Mikrodalganın ısı seviyesini orta seviyeye getirip 2 dakika çalıştırın. Bal eski günlerine döndü. Bu arada, balın asla bozulmadığını, 10 senelik balı bile yiyebileceğinizi biliyor muydunuz?
  3. Yarısını yiyip bıraktığınız krakerler yumuşamış mı? Bayat değiller, sadece mikrodalgaya ihtiyaçları var. 30 saniye ısıtırsanız yine eskisi gibi çıtır çıtır olurlar.
  4. Limonları buzdolabından çıkarıp sıktığınızda yarısını ziyan etmiş olursunuz. İyisi mi mikrodalgaya koyup 10-15 saniye ısıtın. Böylece hem sıkması rahat olur hem de sularını sonuna kadar sıkabilirsiniz.
  5. Sarımsakları daha rahat soymak için mikrodalgadan yardım alabilirsiniz. En yüksek sıcaklıkta 15 saniye ısıtın. Kabukları çıtır çıtır hale geleceği için şimdi çok rahat soyabilirsiniz.
  6. Bayat ekmekleri yenebilir hale getirmek için kağıt havluya sarın, sonra da mikrodalgada 10 saniye ısıtın. Eğer istediğiniz gibi olmadıysa 10 saniye daha ısıtabilirsiniz.
  7. Benzer şekilde, bayatlayan kuruyemişleri de mikrodalgada kavurabilirsiniz. 30 saniye ısıtın. Artık kuruyemişçiden yeni alınmış gibiler.
  8. Çikolata eritmek için mikrodalganızı kullanabilirsiniz. Çikolatayı olabildiğince küçük parçalara bölün. Mikrodalgada 15 saniye ısıtın. 15 saniye bekleyin. 15 saniye daha ısıtın. Bu işlemi çikolata iyice eriyinceye kadar tekrarlayın.

Bonus ipucu: Mikrodalganızı temizlemek için bir kaseye yarım bardak su koyun. Bir limonu ikiye bölün. Suya sıkın. Limon posalarını da içine atın. Kaseyi mikrodalgaya yerleştirip en yüksek ısıda 3 dakika çalıştırın. Bittikten sonra kapağını sakın açmayın. 5 dakika bu şekilde bekleyin. Sonra kaseyi alın ve bir bezle mikroldalganın içini güzelce silin.

Ağız kokusunu gidermek için 9 doğal çözüm

Muzlu Smoothie Nasıl Yapılır?