Sivrisinekler neden bazılarını daha çok ısırır?

shutterstock_195161381

Sivrisinekler bazı insanları çok sever. Örneğin, bir yerde 5 kişi oturursunuz, sivriler nedense birkaçınıza musallat olur, diğerlerine hiç dokunmaz.

Yahu benim neyim eksik, sivrisinekler beni de yesin diyorsanız bana kulak verin. Sivrisineklerin size de bayılmaları için hiçbir yerde bulamayacağınız ipuçları vereceğim.

KARBONDİOKSİDİ TAKİP EDERLER

Öncelikle bol bol nefes alın. Çünkü sivriler kurbanlarını havadaki karbondioksiti takip ederek bulur. Bu gaz onlar için çevrede bir canlının olduğuna işaret eder.

Karbondioksidi tespit ettiklerinde hemen zik zak çizerek yaklaşırlar.

Sivrisineklerin sizi iştahla yemeleri için ikinci yapmanız gereken banyodan uzak durmak. Sakın duş almayın. Vücudunuz ne kadar kokarsa sivrilerin o kadar dikkatini çekersiniz.

Sabunu, şampuanı hayatınızdan çıkarın. Kötü koku sayesinde kan emici arkadaşlarımız sizi kolayca bulacak.

HAREKET EDİN

Üçüncü sırada olabildiğince hareket etmek var. Bahçede bir şeylerle uğraşın, arkadaşlarınızla boğuşun, sitenin etrafında yürüyüşe çıkın. Böylece hem havaya daha fazla karbondioksit salarsınız hem de sivrisineklerin hareketi tetkik eden duyargalarını çalıştırmış olursunuz.

Isırılmak garanti!

E bu kadar hareketin sonunda ne oldu? Terlediniz. Bravo, çok doğru yoldasınız. Sivriler ter kokusuna da bayılır. Halı saha maçından sonra siz kenarda dinlenirken o da rahat rahat işini görür.

Yazın ortası. Evde klima yok. Vücudunuz haliyle sıcak. Bir sivri tam kulağınızın dibinde vızıldamaya başladı. Sizi nasıl buldu dersiniz?

Hemen söyleyeyim: Vücut ısınızın yüksek olmasından. Aman ha, sakın duş alıp serinlemeyin. Yoksa sivriler sizi bulamaz.

PARFÜM SÜRÜN

Sivrisineklerin sizi musallat olmalarını sağlayacak bir diğer hareket de parfüm veya kolonya sürmek. Aklınızda olsun, sivriler özellikle de çiçek esansı içeren kokulara bayılır.

Koku demişken, sivrisineklerin bayıldığı bir diğer koku da bütün gün ayağınızdan çıkarmadığınız çoraplardan gelir. Keza kirli çoraplar sayesinde ayaklarınızda oluşan bakteriler de sivriler için açık davetiyedir.

Sivrisineklerin size pat diye bulmaları için yapmanız gereken son şey, koyu renk giyinmek. Siyah, lacivert gibi renkleri diğerlerine göre daha rahat ayırt ederler.Böylece yanınızda açık renk giyinmiş bir arkadaşınız varsa öncelikle ona değil, size yönelecekler. Harika di mi?

Önerilerime kulak verirseniz artık sivrisinekler en yakın arkadaşlarınız olacak. Bol kaşıntılı günler. 🙂

Doğadaki En Zeki 10 Hayvan Hangileridir?

Uyku ile İlgili İlginç Gerçekler