22 Hayvan Yavrusunun Özellikleri

6 Fil

 1. Aslanın hamileliği üç buçuk ay sürer. Yavru aslan kör doğar. Gözleri 1 hafta sonra açılır. 6 haftalık olduğunda sürüye takdim edilir.
 2. Hipopotamın hamileliği 17 ay sürer. Yavru, suyun altında doğar. İlk nefesini alabilmesi için kendi kendine yüzerek karaya çıkması gerekir.
 3. Kahverengi ayı, kör, dişsiz ve tüysüz doğar. Doğduğunda 500 gram kadar olan ağırlığı, tam bir yetişkin olduğunda 500 kiloya kadar çıkar.
 4. Domuzun hamileliği 4 hafta sürer. Bir seferde 4 ile 8 arası yavrular. Doğduktan sonra annesi yavruya 4 ay süt verir.
 5. Bambi çizgi filmlerinden tanıdığımız karacanın hamileliği 10 ay sürer. Ne ilginç ki, bu sürenin sonunda iki yavru doğar ve her zaman bir dişi, biri de erkektir.
 6. Fil, hamilelik süresi en uzun olan memelidir. Doğum 22 ayın sonunda gerçekleşir. Yavru 85 santimetre boyunda, 120 kilo ağırlığında doğar.
 7. Gergedanın hamileliği ortalama 12 ay sürer. Doğduğunda yavrunun boynuzu yoktur. En az 2-3 yıl annesiyle birlikte dolaşır. Sonra da bağımsızlığına kavuşur.
 8. Kangurunun hamileliği 21 ile 38 gün arası sürer. Yavru doğduğunda jelibom kıvamında ve sadece bir arı büyüklüğündedir. Gelişimini annesinin kesesinde tamamlar.
 9. Eşeğin hamileliği yaklaşık 1 yıl sürer. Tek bir yavru doğar. Eşeğin yavrusuna bildiğiniz gibi, sıpa denir.
 10. Pandanın hamileliği 3-5 ay kadardır. Yavru kör ve dişsiz doğar. Rengi pembedir. Ağırlığı ise sadece 100 gram civarındadır.
 11. Salyangoz yumurtayla çoğalır. Bir seferde 30 ile 100 arası yumurtlar. Yavru 2 veya 4 hafta sonra çıkar. Başlangıçta da kabuğu vardır ama henüz sert değildir.
 12. Penguen de yumurtayla çoğalır. Bir seferde 1 veya 2 yumurtanın üstüne yatar. Penguenin cinsine göre, 25 veya 45 gün sonra yavru yumurtadan çıkar.
 13. Orangutanın üremesi insana çok benzer. Hamilelik 9 ay sürer. Yavru bir buçuk – iki kilo arası doğar. 6-7 yaşına kadar anne-babasının yanında yaşar.
 14. Kedinin hamileliği 2 ay civarındadır. Bir seferde 3-5 yavru doğar. İlk 10 gün yavru kör ve sağırdır.
 15. Timsah yumurtayla ürer. Dişi timsah, cinsine göre 12 ile 48 yumurtanın üstüne yatar. 2-3 ayın sonunda yavrular kabuğu kırarak çıkar.
 16. Kirpinin hamileliği bir buçuk – iki ay sürer. Yavru doğduğunda dikenleri küçük bir çıkıntı şeklindedir. Zamanla uzarlar.
 17. Tavşanın hamileliği 1 ay civarındadır. Bu sürenin sonunda ortalama 6 yavru doğar. İlk doğduğunda yavrular tüysüz ve kördür.
 18. Yarasanın hamileliği, cinsine göre, 40 gün ile 6 ay arasında sürer. Anne yarasa asılı durumdayken doğum yapar. Kanatlarıyla yaptığı korunak sayesinde yavrunun düşmesini önler.
 19. Köpeğin hamileliği 2 ay sürer. 5-6 yavru doğar. Annenin yaşı büyüdükçe doğurduğu yavru sayısı azalır.
 20. Kurbağa yumurtayla ürer. Anne kurbağa suyun içinde 6-20 gün arası kuluçkaya yatar. Yavrular larva olarak doğar. 9 haftanın sonunda kurbağa görünümüne kavuşurlar.
 21. Leoparın hamileliği 3 ay sürer. Bir seferde 1 ile 3 arası yavru doğurur. Yavrunun gözleri 1 hafta sonra açılır. 5 aylıkken avlanmaya başlar.

Yavruların fotoğraflarını görmek için lütfen tıklayın: 22 Hayvan & 44 Yavru

Hayat Kurtaracak Faydalı Bilgiler

Türkiye Süper Lig tarihinden ilginç istatistikler