51. Bölge Gerçeği Nedir?

ufo

51. bölge, Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde yer alan bir askeri üs. Şu anki resmi ismi, “Hava Kuvvetleri Uçuş Testi Merkezi”. Ama kamuoyu 51. bölge olarak biliyor çünkü 50’li yıllardaki Amerikan test haritalarında bu isimle geçiyordu.

51. bölge, UFO’larla ilgili kompo teorilerinin başrolünde oynuyor. 2013’te yayınlanan CIA belgeleriyle nihayet bölgenin varlığı resmi olarak kabul edildi. Ancak belgelerde uzaylılar yok. Üssün “soğuk savaş” döneminde, “Casus uçakların test alanı” olarak kullanıldığı söyleniyor.

ISSIZ BİR YER

51. bölge çöllük bir alanda kurulu. Las Vegas’a 140 kilometre uzaklıkta. Yakınında kurumuş bir göl var. Bölge öyle ıssız ki, yola çıkınca göreceğiniz ilk tabelada, “En yakın benzin istasyonu 250 kilometre sonradır” yazıyor.

51. bölgenin yeri uzun yıllar sır gibi saklandı. Uydudan çekilen fotoğrafları hükümet veritabanından siliniyordu. 1988 yılında ilk kez bir Rus uydusunun çektiği fotoğraflar Amerikalı araştırmacılar tarafından yayınlandı.

Şu an bölgeyi Google Haritalar’ın uydu modunda rahatlıkla görebiliyorsunuz. Öyle ki, park etmiş arabaları ayırt edecek kadar kadar zoom in yapmak bile mümkün. Ancak komplo teorisyenlerine göre bu sadece görünen kısım. Yerin dibinde 40 kat daha var.

SAVAŞ VE UZAY

51. bölgeyle ilgili komplo teorileri iki alanda yoğunlaşıyor. İlki, Amerika’nın geliştirdiği savaş teknolojileri, ikincisi ise uzaylılar.

Savaş teknolojisiyle ilgili olanlar genelde uçaklarla ilgili. Burada gizli projeler yürütüldüğü söyleniyor. Sesten hızlı, kanat şeklinde bir uçak olan “Black Manta”, büyük araçları taşıyacak kadar güçlü bir jet olan “Mothership” ve iki koltuklu uzay gemisi “Blackstar”, bu gizli projelerden bazıları.

Savaş teknolojileri konusunda bir diğer iddia da bölgede nükleer bomba testlerinin yapıldığı yönünde. Mantar şeklinde patlamalar gördüğünü öne süren şahitler var. Ayrıca bölgedeki radyasyonun da normalin kat kat üstünde olduğu tespit edilmiş.

UFOLAR

51. bölgeye asıl şöhretini kazandıran hikayeler UFO’larla ilgili. En ünlüsü de Roswell olayıyla bağlantılı olan bir komplo teorisi.

İddiaya göre, 1947 yılında Roswell kasabası yakınlarında düşen UFO’nun enkazı 51. bölgeye getirilerek incelendi. Daha da önemlisi kazada ölen bir uzaylıya burada otopsi yapıldı. Roswell olayı çok kapsamlı bir konu. Bununla ilgili ayrıca detaylı bir video hazırlayacağız.

1989 yılında Robert Lazar adında biri televizyona çıktı ve 51. bölgede, UFO’lardan elde edilen teknolojilerle savaş uçakları geliştirildiğini öne sürdü. Lazar’ın söylediğine göre, çeşitli zamanlarda ele geçirilen 9 UFO vardı. Ancak Lazar bu iddialarını kanıtlayamadı. Güya  iyi üniversitelerden master’ları vardı ama hangi üniversiteye gittiği bile belli değildi.

ZİYARETÇİLER

Bunların dışında en uçuk komplo teorilerinden biri de, 51. bölgenin uzaylılarla yapılan toplantılar için kullanıldığı. Diğer gezegenlerden gelen uzaylılarla düzenli buluşmalar yapıldığı söyleniyor.

51. bölge tabii ki pek çok filme de konu oldu. Dreamland, Paul, Alien 51, the Signal, Lilo and Stitch, Independence Day, bunlardan bazıları.

İlginizi çekebilir: Uzaylıların neden ortaya çıkmadığına cevap veren 10 mantıklı teori

En Çok Satan 10 Video Oyun

Bonusbay Hakkında Merak Ettikleriniz