Akıllara Zarar 23 İlginç Bilgi

Bu yazıda birbirinden ilginç bilgileri sizin için derledik.

kar yağıyor

Derimizin kalınlığı 1 ile 3 milimetre arasında değişir. Derinin en kalın olan yeri avuç içleri ve topuğun alt kısmıdır. En ince deri ise, hafif olmaları gerektiği için, göz kapaklarımızdadır.

Filler parmak uçlarına basarak yürür, çünkü ayaklarının arka kısmında kemik yoktur. Bu bölge sadece yağdan oluşur.

Uranüs gezegeninde kışlar 21 yıl sürer.

Gökyüzünde hiç bulut olmayan açık bir havada da kar yağabilir.

ERKEK KATIR KISIRDIR

At ile eşeğin birleşmesinden oluşan hayvana katır denir. Katırın annesi at, babası ise eşektir. Bazı dişi katırların doğum yaptığı gözlenmiştir ama erkek katır her zaman için kısır olur.

Nadiren de olsa erkek at ile dişi eşeğin birleşmesinden de yavru doğar. Ancak bu yavruya katır denmez. Bardo veya Ester denir.

Küresel Barış Endeksine göre, dünyadaki en huzurlu ülke İzlanda’dır. Onu Danimarka ve Yeni Zelanda takip eder.

İnsanın göz kırpma süresi 0,4 saniyedir. Yani yarım saniyeden az.

Bugüne kadar bulunmuş en büyük elmas 621 gram ağırlığındadır. Cullian adı verilen elmas 1905 yılında Güney Afrika’da bulundu.

HAV NEDİR?

Havlu kelimesi Arapça “Havlı” kelimesinden gelir. “Hav”, Arapça’da, kadifemsi kumaşların üzerindeki küçük tüylere verilen isimdir.

Ayıların kalbi dakikada 40-50 kez atar. Kış uykusuna yattıklarında ise dakikada sekize düşer.

Tarihi Kapalıçarşı yıllık 15 milyon ziyaretçiyle dünyanın en çok ziyaret edilen onbirinci turistik mekanıdır.

Mayıs’ın ikinci haftasının Anneler Günü olarak kutlanması ilk kez 1914’te, Amerikan senatosunun onayıyla resmi olarak kabul edildi.

Memelerin sadece yüzde üçü tek eşliyken, kuşların ise yüzde doksanı tek eşlidir.

Türkçe’de estiği yöne göre 8 rüzgara isim verilmiştir. Kuzeyden esen rüzgara Yıldız, Kuzeydoğu’dan esene Poyraz, doğudan esene Gündoğusu, güneydoğu’dan esene Keşişleme, güneyden esene Kıble, güneybatı’dan esene Lodos, batıdan esene Günbatısı ve kuzeybatı’dan esen rüzgara da Karayel denir.

İKİ KITAYA YAYILAN TEK ŞEHİR

Ağustos kelimesinin kökeni Latince’dir ve ünlü komutan Augustus’tan gelir.

Uluslarası Sağlık Örgütü’ne göre, dünyada en pis havaya sahip olan şehir, İran’daki Ahwaz’dır.

Arılar bal yaparken genelde kovanın 1 kilometre çevresinde gezinse de 7 kilometre uzağa kadar gittikleri de olur. Yollarını ise güneşin pozisyonuna göre bulurlar.

İstanbul dünyada iki kıtaya yayılan tek şehirdir.

İnternete 8 milyar 700 milyon cihazın bağlı olduğu tahmin ediliyor. Bu kadar cihaza gereken elektrik miktarı ise 50 milyon beygir gücüne denk gelir.

Fillerin kulaklarının büyük olmasının sebebi, soğutucu görevi görmeleridir. Etrafta çok az ağaç olduğundan Afrika fillerinin kulakları büyük, ağaç gölgesi bulabildikleri için Hindistan’daki fillerin kulakları ise küçük olur.

SOĞUK IŞIK

Ateş böceğinin verdiği ışığa “soğuk ışık” denir. Bilim insanları ne kadar uğraşsa da bu ışığı henüz yapay olarak üretememiştir.

Leonardo Da Vinci 1503’te ikinci Beyazıt’a yazdığı mektupla Haliç’in üstüne köprü yapmayı teklif etti. Ancak mektuba cevap verilmedi.

Doğru Zannedilen 18 Yanlış Bilgi

Bilmek İsteyeceğiniz 23 İlginç Bilgi