Amerika’da Milyonların Gözdesi Olan 3 Türk

Bu yazıda Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli bir figür haline gelen gurur kaynağımız 3 Türk’ü öğreniyoruz.

mehmet öz

Listemizdeki ilk Türk, sağlık konusunda milyonlarca Amerikalı’nın harfiyen takip ettiği Doktor Mehmet Öz.

1960 yılında, babasının işi nedeniyle Amerika’da doğdu. Harvard Üniversitesi’ni bitirdi. Uzmanlığını, kalp-damar cerrahisi alanında tamamladı.

Doktor Mehmet Öz, ismini önce Discovery Channel’da yaptığı sağlık programlarıyla duyurdu. Amerika’nın en ünlü talk-show’cusu Oprah’ın programında daimi bir köşesi olunca tam anlamıyla ünlü sıfatını kazanmış oldu.

Türk doktorun kendi programı “The Doctor Oz Show” pek çok televizyon kanalında yayınlanıyor. Mehmet Öz bu programla, 2011, 2012 ve 2013’te, “Bilgi veren program” kategorisinde 3 kez Emmy ödülü kazandı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişmesine rağmen Türkiye ile bağını hiçbir zaman koparmadı. Her yıl yaz tatilini Türkiye’de geçiriyor. Dört çocuğu var. İsimleri, Defne, Sezen, Yasemin ve Mustafa.

ahmet ertegün

Listemizin ikinci sırasındaki Türk, Amerikan müzik sektöründeki pek çok ünlüyü keşfeden Ahmet Ertegün.

1923 yılında İstanbul’da doğdu. Diplomat olan babasının görevi nedeniyle 12 yaşındayken Amerika’ya taşındılar. Eğitimini bu ülkede tamamladı.

Çeşitli plak şirketlerinde çalıştıktan sonra Atlantik Records’u kurdu. Amerika’nın en büyük 5 müzik firmasından biri olan şirket, birçok ünlünün ilk albümünü yayınladı.

Ahmet Ertegün’ün meşhur ettiği şarkıcılar ve gruplar arasında, Ray Charles, Led Zeppelin, Aretha Franklin, Phil Collins, Rolling Stones gibi bütün dünyanın tanıdığı isimler var.

Bu listede Elvis Presley da olabilirdi ama Ahmet Ertegün, Elvis Presley’in istediği paradan 20 bin dolar eksik teklif edince anlaşamışlar.

Ray Charles’ın hayatını anlatan 2004 yapımı “Ray” adlı filmde Ahmet Ertegün’ü Curtis Armstrong oynamıştı.

Sık sık Türkiye’ye gelen Ahmet Ertegün’ün Bodrum’daki yazlığı, en ünlü mimarlık ödülü olan “Ağa Han Ödülü”ne layık görülmüştü.

Ahmet Ertegün 2006 yılında hayata veda etti.

muhtar kent

Amerika’yı sallayan Türkler listesinin üçüncü sırasında, Coca Cola’nın CEO’su Muhtar Kent var.

Muhtar Kent, 1952 yılında Amerika’da doğdu. Babası diplomattı. Mersin’deki Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra üniversiteyi İngiltere’de okudu.

Muhtar Kent, Coca Cola firmasında çalışmaya 1978’de başladı. İlk işi kamyonla dükkanlara dağıtım yapmaktı.

1985’te Coca Cola’nın Türkiye ve Türki Cumhuriyetlerinde sorumlu genel müdürü görevine getirildi. Ardından Orta Avupa ülkelerinden de sorumlu oldu.

1999’da Coca Cola’nın Türkiye dağıtımcısı ve Efes markasının da sahibi olan Anadolu Grubu’na transfer oldu.

Muhtar Kent 2005 yılında, Coca Cola’nın Genel Müdürü, 2009’da ise CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Muhtar Kent’in yardımcılığını da yine bir Türk, Ahmet Bozer yapıyor.

Halen Muhtar Kent’in yönettiği Coca Cola, 1886’dan bu yana faaliyette ve ürünleri 200’den fazla ülkede, her gün bir buçuk milyarın üzerinde satılıyor.

Ürün İsmi Haline Gelen 16 Marka

itiraf.com’dan 10 Komik Çocukluk İtirafı