Ay Yolculuğu ile Bilinmesi Gereken 12 Bilgi

Bu yazıda insanoğlunun ay seyahatiyle ilgili enteresan bilgileri derledik.

aya iniş

 1. Aya gitmeyi başarabilen ilk uzay aracı, eski Sovyetler Birliği’ne ait Luna 2 idi. Araç 13 Eylül 1959’da ay yüzeyine iniş yaptı. Fakat içinde insan yoktu.
 2. Ay yüzeyine bugüne kadar 6 kez insanlı uzay aracı iniş yapmayı başardı ve tümü de Amerika’ya aitti. İlk iniş 20 Temmuz’da 1969’da gerçekleşti. Altıncı ve şu an için son iniş ise 14 Aralık 1972’de.
 3. Ayda ilk yürüyen insan Neil Armstrong, ayda son yürüyen insan ise Gene Cernan’dır. (Ciin Sernan)
 4. Neil Armstrong ilk ay yürüyüşünde tarihe geçen şu cümleyi sarf etti: “Bu benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım.” Ancak ayda yerçekimi dünyadan 6 kat az. Hal böyle olunca da, o ilk adım aslında bizim 4 adımımıza eşitti. Yani insanoğlunun ayda attığı ilk adım o kadar da küçük sayılmaz.
 5. İlk ay inişini yapan uzaylı insan aracı Apollo 11 ayda 21 saat 31 dakika kaldı. Ki bu, aya iniş yapanlar arasında en kısa kalış süresi.
 6. Aya son iniş yapan uzaylı insan aracı Apollo 17 ise ay yüzeyinde 3 gün 2 saat 59 dakika kaldı. Ki bu da, aya iniş yapanlar arasında en uzun kalma süresi.
 7. Aya iniş yapmayı başaran 6 insanlı Amerikan aracının isimleri şu şekilde: Apollo 11, Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 ve Apollo 17.
 8. Peki arada Apollo 13 neden yok? Aya inmek üzere yola çıkan Apollo uzay araçlarından sadece bir tanesi başarılı olamadı. O da 11 Nisan 1970’de fırlatılan Apollo 13. Fırlatılışından 2 gün sonra aracın oksijen tankı patladı. 6 astronot kapsülle ana gemiden ayrılarak dünyaya doğru inişe geçti. Zor koşullara rağmen 17 Nisan 1970’te Büyük Okyanus’a inmeyi başardılar.
 9. Sinema tarihinin ilk bilim kurgu filmi Fransız Georges Melies’nin (Corc Melie) yaptığı Aya Seyahat’tir. 1902 yapımı sessiz film 14 dakika sürüyordu ve 6 gökbilimcinin ay yolculuğunu anlatıyordu.
 10. ABD’li astronotlar her seferinde ayın yüzeyine bir Amerikan bayrağı dikti. Bu bayraklar hala sapasağlam duruyor ama şu an hepsi bembeyaz. Bunun temel nedeni, güneşten gelen ultraviyole ışınları. Ayın atmosferi olmadığı için güneş ışınları filtre edilmiyor.
 11. En yaygın komplo teorilerinden birine göre Amerikalılar gerçekte aya iniş yapmadı. Tüm bu görüntüler aslında stüdyoda çekildi. Peki buna neden gerek duyuldu? Çünkü soğuk savaş döneminde Sovyetler Birliği ile Amerika arasında ‘aya ilk insanlı uzay aracını gönderme yarışı’ vardı. ABD bunu başaramayınca da hile yaptı.
 12. Komplo teorisyenleri aya inişin sahte olduğuna dair şu üç temel kanıtı gösteriyor: 1) Ayda hava olmadığına göre rüzgar da olamaz. O zaman bu bayrak nasıl dalgalanıyor? 2) Ayda çekilen fotoğraflarda neden hiç yıldız görünmüyor? 3) Neil Armstrong uzayda ilk yürüyen insansa, onun merdivenden inişini kim filme aldı? Teknik detaylara dayanan başka iddialar da var ancak en temel gerekçeler bu üç madde.

İlginizi çekebilir: Gezegenler hakkında doğru sandığınız ama yanlış 8 bilgi

Oje sürme ve oje kullanımı ile ilgili 11 işe yarar ipucu

18 Birbirinden İlginç Kısa Bilgi