Denizlerdeki En Acayip 10 Canlı Türü

blop

Bu yazıda ilginç 10 deniz canlısını derledik. Listemizde blobfish, aksolotl, deniz hıyarı, fener balığı gibi birbirinden garip deniz hayvanları var. Kimileri komik, kimileri ise korkunç görünümleri ile öne çıkıyor.

Listemizin ilk sırasında blobfish var. Karikatür gibi bir balık bu. Özelliği, aşırı tembel olması. Arada bir ağzını açıyor ve suda yüzen organizmaların içeri girmesini bekliyor.

İkinci deniz canlımız aksolotl. Bir tür semender. Anavatanı Meksika. Ülkemizde var mı bilmiyorum ama akvaryum hayvanı olarak da satıldığını okudum.

Üçüncü sırada fangtooth var. Yani dişli balık. Görünüşü pitbul gibi ama aslında iyi huylu bir arkadaş. Gözleri iyi görmediği için avlanamıyor. Dolayısıyla bu muhteşem dişlerini kullanamıyor.

DENİZ HIYARI MI?

Bu canlının ismi sizi güldürebilir: Deniz hıyarı. Böyle denmesinin sebebi beyninin olmaması. Yani hayvan olsa da gerçekte bitkiden farklı değil.

Sıradaki balığın ismi pufferfish. Tehlike anında vücudunun 3 katı büyüyor ve bu hale dönüşüyor. Böylece tıpkı bir balon gibi denizin sularında hızla hareket edebiliyor.

Sıradaki deniz hayvanımız “fırfırlı köpek balığı”. “Tarih öncesi canlı” olarak da anılıyor çünkü taaa dinozorların olduğu zamanlardan bu yana varlığını sürdürüyor.

YAŞAYAN FOSİL

Listemizdeki bir diğer canlı ise “fener balığı”. En önemli özelliği, başının üstündeki feneri ve güçlü dişleri. Ölüyken bile elinizi ağzına sokamıyorsunuz, çünkü dişlerinin dizilimi, içeri giren nesnelerin dışarı çıkmasına izin vermiyor.

Sıradaki deniz canlısının ismi çok havalı: “Pembe Şeffaf Fantazi”. Bu da bir tür deniz hıyarı. Okyanusun 2500 metre derininde yaşıyor.

Listemizdeki bir diğer hayvanın ismi goblin shark. Pek benzemese de aslında bir tür köpek balığı. 165 milyon yıldır varlığını sürdürdüğü için “yaşayan fosil” olarak da anılıyor.

Son deniz canlımız bir doğa harikası: “Elektrikli Yılan Balığı”. Bu hayvanın vücudu 600 volt elektrik üretebiliyor. Ki bu da, bir insanı öldürmeye yetecek kadar kuvvetli bir elektrik akımı.

Erkeklerin Neden Meme Ucu Var?

Doğadaki En Zeki 10 Hayvan Hangileridir?