Doğadaki En Şaşırtıcı Gözlere Sahip Hayvanlar

Hayvanlar alemindeki en enteresan gözlere sahip 10 hayvanı sizin için derledik. Listedeki hayvanların özellikleri eminiz çok ilginizi çekecek.

Tarsier

Hayvanların fotoğraflarını görmek için videoyu izleyin: En Tuhaf Gözlere Sahip 10 Hayvan

TARSİER

Listemizin ilk sırasında bir maymun cinsi olan tarsier var. Bu maymun, vücut büyüklüğü ile göz büyüklüğü oranlandığında dünyada en büyük gözlere sahip olan memeli. Tarsier’in gözleri sizde olsaydı, greyfurt büyüklüğünde gözleriniz olacaktı.

BUKALEMUN

İkinci sırada tanıdık bir hayvan var: Bukalemun. Bulunduğu ortama göre renk değiştirmesiyle ünlü olan bu hayvan aynı zamanda muhteşem gözlere sahip. İki gözü aynı anda farklı yönlere, yani biri sağa, biri sola bakabiliyor. Böylece etraftaki tüm tehlikeleri anında tespit edebiliyor.

YUSUFÇUK

360 derece görme özelliğine sahip bir diğer hayvan ise yusufçuk. Namı diğer, helikopter böceği. Gözleri kafasının neredeyse tamamını kaplıyor. Bu gözlerde otuz bin görme ünitesi var. Böylece düşük ışıkta bile müthiş görebiliyor.

GEKO

Sırada bir kertenkele var: Geko. Dikey göz bebeklerine sahip olan bu hayvanın en önemli özelliği gece görüşü. Ne kadar iyi olduğunu anlamanız için bir örnek vereyim. Kediler karanlıkta insanlardan 10 kat daha iyi görebiliyor. Gekolar ise geceleri bizden 350 kat daha iyi görme yeteneğine sahip.

DEV MÜREKKEPBALIĞI

Şimdi sizi hayvanlar aleminin en büyük gözlü hayvanı ile tanıştıracağım: Dev mürekkep balığı. 15 metreye kadar büyüyen bu hayvanın herbir gözü 30 santimetre. Göz bebekleri ise portakal kadar. Gözleri sayesinde çok rahat bir şekilde mesafe ölçebiliyor.

DÖRTGÖZ BALIK

Sıradaki hayvanın ismi dörtgöz balık. İlginç olan, isminin aksine aslında 2 gözü var. Böceklerle beslendiği için sürekli suyun yüzeyinde yüzüyor. Gözleriyle bir yandan suyun üstünde avını arıyor, bir yandan da suyun içindeki tehlikeleri görebiliyor. Yani 2 gözü, bir nevi 4 göz işlevi gördüğü için de bu balığa dörtgöz deniyor.

ANTEN GÖZLÜ BÖCEK

“Anten gözlü böcek”, listemizdeki bir diğer ilginç gözlü hayvan. Neden bu ismi aldığını tahmin etmek zor değil. Erkeklerin anten gözleri dişilerden daha uzun oluyormuş. Enteresan olansa şu: Çiftleşme döneminde dişiler, daha uzun antenli erkekleri tercih ediyormuş.

HAYALET BALIK

Geldik son 3 hayvana. Sıradaki hayvan, “hayalet balık”. İsmini ilginç gözlerinden alıyor. 2 kilometre derinlikte yaşayan bu balığın en önemli özelliği gözlerinde ayna sisteminin olması. Bu sayede aynı anda hem aşağıyı hem de yukarıyı görebiliyor.

ÖCÜ GÖZLÜ ÖRÜMCEK

Biliyorsunuz, örümcekler çok gözlü hayvanlar. Fotoğrafta gördüğünüz örümceğin de aslında 6 tane gözü var. Ama ikisi diğerlerine göre çok büyük olduğu için sanki 2 gözü varmış gibi görünüyor. Bu korkutucu hayvana gözlerinden dolayı “öcü gözlü örümcek” deniyor.

MANTİS KARİDES

Ve listemizdeki son hayvan: Mantis karides. Saldırganlığıyla tanınıyor. Tırnakları çok çok keskin. Tek bir vuruşta insanın parmağını ikiye bölebiliyor. Gözlerinin en müthiş özelliği, beyinden bağımsız çalışmaları. Yani görme prosesi doğrudan gözlerin içinde yapılıyor. Bilim insanları mükemmel görüşe sahip cihazlar yapabilmek için bu hayvanın sırlarını çözmeye çalışıyor.

Kediler ile ilgili sizi şaşırtacak bilgiler

Dünyanın En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileri?