Doğru Sandığımız Yanlış Bilgiler

Kafası KarışıkBoğalar kırmızıdan nefret etmez. Çünkü zaten renk körüdürler. Onlar aslında matadorun hareketlerine sinir olup saldırırlar.

Vikinglerin boynuzlu kaskları yoktu. Bugünkü Viking imajı aslında ondokuzuncu yüzyılda bir opera için yaratılan kostümden ibaret.

Tok karnına yüzmenin bir zararı yoktur. Kramp girmesine de sebep olmaz. Dolu bir mide yalnızca kondisyonunuzu düşürür, o kadar.

İnsan, maymundan ya da şempanzeden gelmiyor. Sadece atalarımız ortak. Ve bu ortak ata da 7-8 milyon yıl önce yaşadı.

EDİSON DEĞİL

Beynimizin sadece yüzde onunu kullandığımıza dair inanış yanlıştır. Beyindeki her hücre önemlidir ve bir işleve hizmet eder.

Muz, ağaçta yetişmez. Büyük bir bitki olduğu için ilk bakışta ağaca benzetilebilir ama ağaç değildir. Maymunlar muz ağaçlarına çıkıp daldan dala atlamaz.

Dilin farklı bölümlerinin farklı tadları aldığı doğru değildir. İddia edildiği gibi, dilde sadece tatlıyı, tuzluyu, ekşiyi algılayan ayrı bölümler yoktur.

Ampulü icat eden kişi Edison değildir. Keza elektriği de Edison icat etmedi. Edison ampulü geliştirerek bugün kullandığımız hale yaklaştırdı.

Uyurgezer birini uyandırmak abartıldığı kadar tehlikeli değildir. Evet, uyandırdığınızda korkacaktır ama bir süre sonra sakinleşeceğinden emin olabilirsiniz.

Napolyon sanıldığı gibi kısa biri değildi. 1.69 olan boyu uzun olmasa bile kısa da sayılmaz. Özellikle de yaşadığı yılları göze alırsak.

UZAYDAN KİM GÖRMÜŞ?

Çin seddi uzaydan görünmez. Bunu zamanında Çinli bir astronot söylemiş. Ancak doğru olmadığı NASA’nın fotoğraflarıyla kanıtlandı.

Yarasalar kör değildir. Gece görüşleri çok iyi olduğu söylenemez ama bu açığı kafalarındaki doğal radarla kapatırlar.

Jiletle traş etmek kılların daha sert veya kalın çıkmasına neden olmaz.

Bukalemunlar bulundukları ortama göre renk değiştirmez. Evet, renk değiştirme yetenekleri vardır ama ısı, ışık, iletişim gibi sebeplerden renk değiştirirler.

Aynştayn’ın matematiği kötü değildi. Aksine, çok iyiydi. Bir okulun giriş sınavında başarısız olduğu doğru ama bunun matematikle ilgisi yoktu.

Evrim bir teori değildir. Bilimde “teori” sadece bir varsayım söz konusu ise kullanılır. Ancak bir teori pek çok veri ve gözlemle destekleniyorsa artık bilimsel  bir gerçek haline gelir.

BEKARET KEMERİ

Makarna pişirirken sıvı yağ eklemek makarnaların yapışmasını engellemez. Yağ sadece suyun köpürmesini engeller.

Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in fakirlikten yakınan halk için, “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” dediği doğru değildir.

Köpekler dillerinden terlemez. Çünkü orada ter bezi yoktur. Köpekler patilerinden terler. Çünkü sadece orada ter bezi vardır.

Şeytan cehennemin yöneticisi değildir. Hiçbir kutsal kitapta böyle bir bilgi yer almaz.

Bekaret kemeri doğru ama söylendiği gibi sefere giden askerler eşlerine takmazdı. Namus budalası kadınlar tarafından mastürbasyonu engellemek için kullanılıyordu.

Yutulan bir sakızın mide tarafından yedi yılda sindirildiği doğru değildir. Sakız da normal bir sürede sindirilir.

İnsanlarla dinozorlar aynı dönemde yaşamadı. Dinozorlarla aramızda 63 milyon var. Tabii  ki onlar bizden önce yaşadılar.

ONUN İSMİ BAŞKA

Frankeştayn yaratığın ismi değil, onu yaratan kişinin ismidir. Daha doğrusu soyadıdır: Victor Frankenstein.

Romalıların şölenlerde yiyip yiyip sonra da kustukları doğru değildir.

Suya bir tutam tuz atmak daha hızlı kaynamasını sağlamaz.

Yaşlı fillerin ölmeye yakın fil mezarlığına gittikleri doğru değidir.

Kurbağalardan siğil bulaşmaz. Ama elinde siğil olan biriyle tokalaşmak bulaştırabilir.

İnsanın sadece 5 duyusu yoktur. Açlık, tokluk, denge, acı hissetme gibi yirmiye yakın duyusu vardır.

Ayçiçekleri güneşin konumuna göre yön değiştirmez. Her zaman doğuya bakarlar. Zaten bunun için bir diğer adı da, günebakandır.

 

Çok Şaşıracağınız 23 Gerçek Bilgi

İnsan neden esner?