Doğru Zannedilen 18 Yanlış Bilgi

kara sinek

Televizyonu yakından seyretmek gözleri bozar. Yanlış. Bu aslında renkli televizyonun piyasaya ilk çıktığı yıllarda dile getirilen ve dayanağı olmayan bir iddiadır.

Kendimizi kötü hissettiğimizde C vitamini alırsak hastalanmayız. Yanlış. Yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki, virüs bünyenize girdiyse C vitamini alsanız dahi soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz.

Anne kuş yuvada yokken yavrulara dokunursanız anneleri onları terk eder. Yanlış. Kuşların koku alma duyusu yavrulardaki insan kokusunu algılayacak kadar gelişkin değildir.

“Ne olursan ol yine gel” sözü Mevlana’ya aittir. Yanlış. Bu aslında Ebu Said-i Ebu’l-Hayr adında bir şaire aittir.

CEP TELEFONU

Akaryakıt istasyonlarında cep telefonu kullanmak tehlikedir. Yanlış. Bugüne kadar tek bir akaryakıt istasyonunda bile cep telefonundan kaynaklanan bir patlama veya alev alma vakası yaşanmamıştır.

“Sushi”, Japonca “çiğ balık” demektir. Yanlış. Sushi, Japonca’da “ekşi pirinç” anlamına gelir.

Devekuşları bir şeyden korktuğunda başlarını kuma gömer. Yanlış. Aslında yumurtalarını gömmek için toprağı kazarlar. Yumurtaları sık sık kontrol ettikleri için kafaları hep aşağıdadır. Bu da kimi insanlar tarafından yanlış anlaşılmıştır.

Akıllı telefonları gece şarjda bırakmak piline zarar verir. Yanlış. Akıllı telefonlar pil dolduğunda şarj olmasını kesecek kadar akıllıdır.

Atmosfere giren her meteor sürtünmeden ötürü ateş topuna dönüşür. Yanlış. Dünyaya düşen bazı meteorların üzerlerinde hala buz tabakası olduğu görülmüştür.

Soğuk algınlığınız ilerlediğinde antibiyotik almak işe yarar. Yanlış. Soğuk algınlığının sebebi virüslerdir ve antibiyotik virüslere hiçbir şey yapamaz.

YASAK ELMA

Karasineklerin ömrü 24 saattir. Yanlış. Karasinekler 25-30 gün süreyle yaşar.

Hazreti Adem ile Hazreti Havva yasak elmayı yedikleri için cennetten kovuldular. Elma kısmı yanlış. Kuran’ı Kerim dahil tüm kutsal kitaplarda “yasak meyve” olarak geçer. Özellikle elma diye belirtilmez.

Güneş sisteminde 9 gezegen vardır. Yanlış. Plüton, gezegen olma özelliklerine sahip olmadığı için 2006’dan bu yana gezegen sayılmıyor. Dolayısıyla güneş sisteminde 8 gezegen var.

Tavşanlar havuca bayılır. Yanlış. Bu sadece çizgi filmlerde böyledir. Tavşanlar aslında yeşillik ve saman yemeyi sever.

Artık Yahoo sitesini kullanan kalmadı. Yanlış. Yahoo hala dünyanın en çok ziyaret edilen dördüncü internet sitesi. Evet, dünyanın dedim. İlk üçte ise Google, Facebook ve Youtube var.

ALKOL ISITMAZ

Soğuk havada alkol almak insanı ısıtır. Yanlış. Alkol tam tersi, vücut sıcaklığını düşürür.

Sezar salatasının adı ünlü Romalı komutan Jül Sezar’dan gelir. Yanlış. Sezar salatasını Sezar Kardini adında bir İtalyan-Amerikan aşçı 1924 yılında icat etti.

Japon balıklarının hafızası 3 saniyedir. Yanlış. Hafızaları kısadır ama o kadar da değil. Bilim insanları japon balıklarının hafızasının 1 ay olduğunu tahmin ediyor.

Gemilerin acil durumda gönderdiği S.O.S; “Save Our Ship”in baş harfleridir. Yani “Gemimizi Kurtarın”. Yanlış. Bu harflerin açılımı yoktur. Mors alfabesinde üç çizgi, üç nokta ve üç çizginin karşılığıdır. Akılda kolay kalması için bu harfler seçilmiştir.

Yeryüzünün 16 Rekortmen Hayvanı

Akıllara Zarar 23 İlginç Bilgi