Dünya Ülkelerinden 6 Saçma Yasak

Bu yazıdan dünyanın farklı ülkelerinde hükümetlerin yasak koyduğu saçma şeyleri derledik. Ayılarla güreşmek kot pantolon giymeye saçma sapan yasaklar!

ayı güreşi

Ayı Güreşi

Amerika’nın 20 eyaletinde ayılarla güreşmeyi yasaklayan bir kanun var. Ondokuzuncu yüzyılda Fransa’da ayılarla güreşmek oldukça popülerdi. Bu güreşler Amerika’ya da sıçradı. Hatta öyle ki, ikibinli yıllara kadar devam etti. Nihayetinde de sadece insanları değil, güreştirilen ayıları da korumak için ayılarla güreşmek yasaklandı.

2*4

Zaman Yolculuğu

Çin’deki televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde zaman yolculuğu teması kullanılamıyor. Yanlış anlaşılmasın, bir Çinli evinde zaman makinesi yaparsa zamanda yolculuğa çıkabiliyor. Yasak olan, dizi ve film senaryolarında kullanmak. Nedeni ise bu konseptin çok yaygın olması. Çin’in RTÜK’ü, insanları mitlere inanmaya yönelttiği ve geçmişteki feodal yapıya özendirdiği için zaman yolculuğunu kullanmayı yasakladı.

3*3Emo Kültürü

Rusya’da emo ve benzeri gençlik aklımları 2011 yılında yasaklandı. Emo bir alt kültür. Seksenli yıllarda ortaya çıktı. Bu akımı takip eden gençler, örneğin, punk ve rock müzik dinliyor, piercing takmayı seviyor ve kendilerine özel saç modelleri var. Rus hükümeti bu tip akımların gençleri aptallaştırdığını düşündüğü için yasaklama kararı aldı.

North Korea Anniversary

Kot Pantolon Giymek

Baskıcı yönetimiyle meşhur olan Kuzey Kore’de kot, yani blue jean giymek yasak. Yasağın nedeni, kot pantolonun kapitalizmin simgelerinden biri olarak görülmesi. Tabii özellikle de Amerikan emparyalizmi ile özdeşleştirilmesi. Hal böyle olunca da, komünist rejimle yönetilen ve Amerikan düşmanlığı had safhada olan Kuzey Kore’de kot pantolon giymek kanunlarla yasak.

5*2

Sürpriz Yumurta

Amerika Birleşik Devletleri’nde içinden oyuncak çıkan yumurtaların satışı 1938’den bu yana yasak.Yasağın kapsamı aslında, ‘yenilecek bir şeyin içine, yenilmeyecek bir şey koymak’. Sürpriz yumurtada çikolatanın içinden oyuncak çıktığı için haliyle bu yasaktan etkileniyor. Amaç, yiyeceğin içinden çıkan şeyi çocukların yutma riski. Böyle düşününce aslında o kadar da mantıksız değil.

6*4

Batı Tarzı Saç Kestirmek

İran’da erkekler saçını, hükümetin önerdiği şekilde kestirmek zorunda. Kuzey Kore’deki benzer yasağı bir başka yazımızda paylaşmıştık. Aynısı İran’da da var. İran Kültür ve İslam Bakanlığı bir deklarasyon yayınlayarak Batı tarzı saç kesimlerini yasakladı. Berberlere asılan panolarda, yaptırılmaması gereken saç modelleri gösteriliyor.

Sizi Şaşırtacak 13 Resimli Bilgi

Birbirinden İlginç 30 Bilgi