Dünyadaki En İğrenç 10 Yemek

Bu yazıda dünya mutfaklarından en garip 10 yemeği derledim. Bazılarını insanların nasıl yediğine hayret edeceksiniz. Bazılarında ise yiyenlerden nefret edeceksiniz.

bocek

Listemizin ilk sırasındaki yemek, “kızarmış beyin sandöviçi”. Amerika’nın bazı eyaletlerinde yaygın. Gerçi bizde de beyin salatası var. O da başka milletlere garip gelebilir.

Sıradaki tuhaf yemek Tayvan’dan: “Ying Yang Fiş”. Bir diğer adı da, “yaşayan ölü balık”. Çünkü balık, özel bir pişirme tekniğiyle, öldürülmeden pişiriliyor. Bir nevi, canlı balık yiyorsunuz.

Bu bir yemek değil, içecek: “Kopi Luvak kahvesi”. Memleketi Endonezya. Kilosu tam 800 Türk lirası. Peki neden bu kadar pahalı? Resimde gördüğünüz hayvan, kahve çekirdeklerini yiyor. Sonra kakasını yapıyor. Dışkının içindeki çekirdekler ayıklanıyor ve “kopi luvak kahvesi” adıyla satılıyor.

KIZARMIŞ TARANTULA

Bu yemeği yemek yürek ister: “Kızarmış tarantula”. Kamboçya sokaklarında satılıyor. Yiyenlere göre çok lezzetli ama ben size kızarmadan önceki tüylü halini göstereyim, yiyip yememeye siz karar verin.

Sıradaki yemeğimiz, kuş yuvası çorbası. Kuşların yuvasından yumurtaları alınıyor, daha doğrusu çalınıyor ve çorba yapılıyor. Çinlilerin yaptığı bu çorbanın fiyatı çok çok yüksek.

Resimde gördüğünüz gözler, tuna balığına ait. Japonya’da her markette satılıyor. Bu gözleri alıp haşlıyorlar. İnternetten okuduğuma göre, tadı kalamara benziyormuş.

Bu yemeğin adı “haggis”. İskoçyalılar yapıyor. Kuzunun kalbini, karaciğerini ve akciğerini kıyma haline getirip karıştırın. Soğan ve tuz ekleyin. Ardından işkembeye sarıp haşlayın. Afiyet olsun!

Bu sevimli kuşun ismi “paffin”. Türkçesi “deniz papağanı”. Memleketi İzlanda. Mideniz kaldırırsa tarifi veriyorum. Paffinin boynunu kırarak öldürüyorlar. Kalbini çıkarıyorlar ve çiğ halde masaya getiriyorlar. Boğazlarında kalır inşallah.

SIĞIR PENİSİ

Sırada bir başka ilginç ve iğrenç yemek var: Balut. Tarifi çok basit bir Filipin yemeği. İçinde embriyo, yani yavru ördek olan ördek yumurtasını haşlıyorlar ve kaşıkla yiyorlar. Oha diyorum, başka da bir şey demiyorum.

Ve son yemeğimiz: “tibet sığırı penisi”. Çin’in pahalı restoranlarından servis edilen pahalı bir yemek. Hayvan iri olduğu için penisinin de maşallahı var tabii.

Bu iğrenç yemeklerin fotoğraflarını görmek için lütfen buraya tıklayın.

Köpekler ile ilgili şimdi öğreneceğiniz 23 ilginç gerçek

Hayvanlarla İlgili Çok Şaşırtıcı Bilgiler