Dünyanın En Soğuk 10 Yeri Neresidir?

Bu yazıda dünyanın en soğuk 10 yerini öğreniyoruz. Çalışmayı bir grup bilimadamı yapmış. 32 yılın uydu fotoğraflarını inceleyerek dünyanın en soğuk yerlerini tespit etmişler.

kar kış

Listemizin onuncu sırasında Kanada’da bir köy olan Snag var. Alaska otobanına yakın olan köyde kaydedilen soğuk eksi 63 derece.

Dokuzuncu sırada, Grönland var. Kuzey Buz adındaki araştırma istasyonunda kaydedilen ısı eksi 66 derece.

Sekize geldik. Sırada yine Grönland ve yine bir araştırma istasyonu var. Kuzey Kutbundaki istasyonda kaydedilen sıcaklık eksi 69 nokta 4 derece.

Dünyanın en soğuk yerleri listesinin yedinci sırasında, Rusya’da, 1434 kişinin yaşadığı bir köydeyiz. Kaydedilen soğuk, eksi 69 nokta 8 derece.

Altıncı sırada ve yine Rusya’dayız. 472 kişinin yaşadığı köyde kaydedilen en düşük sıcaklık eksi 71 nokta 2 derece.

Beşinci sırada soğuğu ile meşhur Alaska’dayız. Dünyanın en soğuk dağı olarak bilinen McKinley Dağı’nda kaydedilen en düşük ısı, eksi 73 nokta 8 derece.

Dünyanın en soğuk dördüncü yeri, Güney Kutbu’ndaki bir araştırma istasyonu. Kaydedilen soğuk, eksi 82 derece. Bu istasyonda sıcaklık eksi 73’ün üstüne hiç çıkmamış.

Geldik dünyanın en soğuk 3 yerine.

Üçüncü sırada yine Güney Kutbu’ndaki bir araştırma istasyonu var. Kaydedilen soğuk, eksi 82 buçuk derece.

Dünyanın en soğuk ikinci yeri, Antartika’da bulunan bir buzul kütlesinde ölçülmüş. Kaydedilen hava sıcaklığı eksi 82 nokta 8 derece.

Ve geldik dünyanın en soğuk yerine. Burası Antartika’da, Vostok adında bir araştırma istasyonu. Kaydedilen soğuk, eksi 89 nokta 2 derece.

Oyuncaklarla İlgili 16 İlginç Bilgi

Japonlar’ın 18 İlginç Âdeti