En Zehirli Örümcek Hangisi?

-1

Hollywood filmlerine bakarsanız, dünyanın en ölümcül örümceği tarantula. Bu aslında tüylerinin ona verdiği korkutucu görüntüden kaynaklanıyor. Tarantula sizi ısırdığında elbette müthiş acıtır. Ama eğer bünyeniz ciddi şekilde alerjik değilse, tarantula zehri sizi öldürmez.

Şu an yeryüzünde 40 bin örümcek türü yaşıyor. Örümcek ısırığından o kadar da korkmamak için iki neden var. Bir, örümcek türlerinin çok azı insana acı verecek derecede zehirli. İki, örümcekler insanları ısırma konusunda eğilimli değiller.

Yapılan bir araştırmada, Amerika’da bir hastaneye o güne kadar “örümcek ısırması” diye gelinen 600 vakanın sadece yüzde yirmisinin gerçekten örümcek ısırması olduğu anlaşılmış. Tabii ‘örümcek ısırması’nın ‘zehirli örümcek ısırması’ anlamına gelmediğini de söylemek lazım. Örümcekler de her hayvan gibi sizi ısırabilir.

ZEHİRLERİ GÜÇLÜ MÜ?

Örümcek türleri arasında çok azı zehirli demiştim. Bununla ilgili bir şey daha söylemek lazım: Zehirli örümceklerin büyük bölümünün zehri, insanı öldürebilecek kadar kuvvetli değil. Örümcek zehirleri genelde deride hasar, mide bulantısı, ısırılan yerde hücre ölümü gibi nispeten zararsız denebilecek sonuçlara yol açıyor.

Dünyanın en zehirli örümceği denilince farklı kaynaklarda farklı bilgiler var. Örneğin, Amerika için karadul örümceği ölümcül kabul ediliyor. Ancak istatistiklere göre, panzehir bulunmayan yıllarda karadulun ısırdığı 100 kişiden sadece beşi ölmüş. Bu da aslında zehrinin çok kuvvetli olmadığını gösteriyor.

İŞTE EN ZEHİRLİSİ

Pek çok bilim insanına göre, dünyanın en zehirli örümceği de sadece Avustralya’dan yaşayan bir tür: Funnel-web örümceği. İsmini Türkçe’ye “huni ağı örümceği” diye çevirebiliriz. İlk kez 1980 yılında, Sidney’in 160 kilometre uzağında keşfedildi. Bu örümceğin ısırdığı kişi 15 dakika içinde ölüyor. Fakat kayıtlara göre hiç ölen kişi yok, çünkü panzehir sayesinde zehrin etkisi hemen yok edilebiliyor.

Bazı bilim insanlarının iddiasına göreyse, dünyanın en zehirli örümceği Brezilya’ya özgü bir tür: “Gezgin Örümcek.” Diğer örümcekleri avlayarak beslenen “gezgin örümceği”, Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en zehirli örümceği olarak geçiyor. Ancak birçok böcek bilimciye göre, bu örümceğin zehri, huni ağı örümceği kadar kuvvetli değil. Onu genelde ikinci sıraya koyuyorlar.

Son olarak şunu da söylemekte fayda var. Örümcekler saldırmaya değil, korumaya programlanmış hayvanlar. Bodrumunuzun ücra bir köşesini temizlerken bir örümceğin bölgesine girdiğiniz için sizi ısırabilir. Özellikle o tür yerlerde bir şeyler yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Dünyanın en zehirli yılanlarını öğrenmek için buraya tıklayın.

Bonusbay Hakkında Merak Ettikleriniz

UFO ile Karıştırılan 10 Şey