Dünyanın En Zengin 10 Devlet Lideri

Bu yazıda dünyanın en zengin devlet liderlerini öğreniyoruz. Listeyi ünlü ekonomi dergisi Forbes’tan aldık.

Dünyanın en zengin liderleri listesinin onuncu sırasında, Umman Sultanı Kâbus Bin Said var. Babasını devirerek tahtı ele geçiren ve 45 yıldır iktidarını sürdüren Sultan’ın serveti 700 milyon dolar.

1 Umman Sultanı

Listemizin dokuzuncu sırasında Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev oturuyor. Serveti 1 milyar dolar Nazarbayev, Sovyetler Birliği dağıldığından bu yana iktidarda. 2005’te yapılan başkanlık seçiminini de halkın yüzde 91 buçuk oyunu alarak kazandı.

Nursultan Nazarbayev

En zengin liderler listesinin sekizinci sırasında Monako Prensi İkinci Albert var. Onun serveti de 1 milyar dolar. Monako, dünyanın en küçük ülkelerinden biri olmasına karşın Monte Karlo’daki kumarhanelerden büyük gelir elde ediyor.

Monako Prensi

Yedinci sıradaki liderimiz, Fas Kralı Altıncı Muhammed. Serveti 2 buçuk milyar dolar. 51 yaşındaki kral, babasının ölümünden sonra tahta geçti. 15 yıldır ülkesini yönetiyor.

Fas Kralı

Zengin liderler listesinin altıncı sırasındaki isim, Lihtenştayn Prensi İkinci Hans-Adam. Serveti 4 milyar dolar. Yüzölçümü 160 kilometrekare olan bu miniminnacık ülkenin başarısı, finans sektöründeki hakimiyetinden kaynaklanıyor.

Lihtenştayn Prensi

Listemizin beşinci sırasında, Dubai Emiri Muhammed Bin Raşid Al Maktum var. Serveti 4 milyar dolar. Kendisi aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri’nin de Başbakanı. Parasının kaynağı elbette petrol.

Dubai Emiri Muhammed

Dördüncü sıradaki kişi, Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir başka isim: Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin devlet başkanı olan Kalifa bin Zayed El Nahyan. Serveti 15 milyar dolar.

Kalifa bin Zayed El Nahyan2

Üçüncü sırada, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdulaziz Ek Saud var. Serveti 18 milyar dolar. Kardeşinin ölümü üzerine 2015 başında kral oldu. Allah gecinden versin ama 80 yaşına merdiven dayadığı için krallığının keyfini uzun süre çıkaramayabilir.

Salman Bin Abdulaziz El Saud3

İkinci sıradaki isim, Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah. Serveti 20 milyar dolar. 1800 odalık sarayında yaşayan Sultan’ın nadir lüks arabalardan oluşan koleksiyonu da kendisi kadar ünlü. Hatta Ferrari, Bugatti, Bentley gibi markaların sadece ona özel ürettiği arabalar var.

Brunei's Sultan Hassanal Bolkiah in Bandar Seri Begawan

Ve geldik dünyanın en zengin liderine: Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej. Serveti tam 30 milyar dolar. Ülkesinde sevilen biri olan Kral, silahlara, caz müziğe ve yatçılık sporuna olan merakıyla tanınıyor.

Tayland Kralı

Bugün Bunu Öğrendim Diyeceğiniz 17 İlginç Bilgi

İlk Kez Duyacağınız 15 İlginç Bilgi