Dünyanın En Tehlikeli Yiyecekleri ve İçecekleri

Bu yazıda tuhaflıklarının yanısıra tehlikeli de olan yemekleri derledik. Yani bu yemekler hem garip hem de insanı öldürebilecek kadar tehlikeli.

Bu yemeğin adı San Nak Ji. Yavru ahtapotu canlı canlı yiyorlar. Güney Kore’de çok popüler.

1*3 canlı ahtapot

Tehlikeli olansa şu: Ahtapot parçalara ayrılsa bile hareket etmeye devam ediyor. Yutarken vantuzlarıyla insanın boğazına yapışma, soluk borusunu tıkama ihtimali var.

Sıradaki yemeğimizin ismi Hakarl. İzlandalılar yapıyor.

köpekbalığı

İzlanda kıyılarına özel bir köpekbalığı 4-5 ay bekletilerek çürütülüyor. Peki neden? Çünkü köpekbalıkları içlerine doğru işediği için tazeyken yenilemiyor. Bekletilerek çişten, yani üreden arınması sağlanıyor. Ama tabii hala yüksek miktarda amonyak içerdiği için emin ellerde yapılmazsa insanı zehirleyebiliyor.

Üçüncü sırada Afrika’dan bir yemek var: Boğa kurbağası bacağı. Adından da anlaşılacağı gibi, boğa kurbağasının bacaklarından yapılıyor.

3*4

Bu kurbağanın en sevdiği hayvan fare olduğu için de tabii birçok hastalık taşıyabiliyor. Buna rağmen Kongo, Mozambik, Tanzanya gibi ülkelerde ‘boğa kurbağası bacağı’ deyince insanların ağzı sulanıyor.

Sıradaki yemeğimiz Japonya’dan. Pufferfish, Türkçe söylenişiyle, Balon balığı, tehlike anında vücudunun 3 katı büyüyor.

balon balığı

Ayrıca bir özelliği daha var: Dünyanın en zehirli ikinci deniz canlısı. Menüsünde balon balığı olan restoranlar Japon hükümeti tarafından sürekli kontrol ediliyor. Aşçıların özel eğitimden geçmesi gerekiyor. Aksi takdirde, bu balığı yiyenler anında ölüyor.

Beşinci yemeğimiz yine bir balık. Bunun adı taş balığı. Dünyanın en zehirli balıklarından biri olarak kabul ediliyor.

taş balığı

Kızartması Singapur’da çok popüler ve özellikle de yavruları makbul. İlginç olansa, tadının hiç de iyi olmadığı söyleniyor. Fakat yine de birçok restoranda servis ediliyor.

Bu bir şarap. Çin’de ve Kore’de sağlık amacıyla içiliyor. Yavru fareler daha gözleri kapalıyken annelerinin yanından alınıyor ve canlı canlı pirinç şarabının içine konuluyor.

 fare

Dediklerine göre bu şarap astımdan böbrek hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyormuş. Üstelik içtikten sonra bir tane de yavru fare yiyorlar.

İşte bu da Yılan Şarabı. Vietnam, Kore ve Çin’de popüler. Birçok hastalığa iyi geldiğini iddia ediyorlar.

yılan

Özellikle zehirli yılanlardan yapılanı makbul. En çok da kobra kullanıyorlar. İnternette, şarabın içindeki yılanın içenleri ısırdığına dair birçok haber var. Evet, zehir karışması bir yana içindeki yılanlar bile ayrı tehlike arz ediyor.

Son içeceğimiz yine zehirli bir hayvanla yapılıyor ve yine Asya ülkelerinde yaygın: Akrep şarabı.

akrep

Pirinç şarabının içine en zehirli akrep türleri konularak yapılıyor. Yılan şarabı gibi bu da hastalıklara iyi geldiği için içiliyor. Hatta isterseniz içinde hem yılan hem de akrep olan şaraplar var.

Boşanma davasında tazminat talep edilebilir mi?

Dünyanın En Tuhaf 15 Dünya Rekoru