En Yaygın Batıl İnançlar Hangileri?

tahtaya vurmak

İlk batıl inancımız, at nalının uğur getirmesi. Duvara at nalı asıldığında o evde yaşayan kişilere şansın güleceğine inanılıyor. Bu inanış ulaşımın atlarla yapıldığı eski zamanlarda tabii çok daha popülerdi.

İkinci batıl inanç yine şans getirmeyle ilgili: Kafanıza kuş, özellikle de güvercin pislemesi. Bu olduğunda hemen, “Gidip milli piyango bileti alayım” diyoruz. Rusya’da kuşların sadece kafaya değil, arabaya pislemesinin de uğur getirdiğine inanılıyor.

Üçüncü batıl inanç, kara kedilerin uğursuz olması. Bu inanca göre, önünüzden kara kedi geçerse yandınız. İnancın kökeni ortaçağa kadar uzanıyor. Kara kediyi görünce yolunu değiştirenler, zavallı kediye taş atıp kaçırmaya çalışanlar bile var.

ASLINDA GÖKTAŞI

Dördüncü batıl inancımız, 13 sayısının uğursuz olması. Öyle ki, kimi otellerde 13 numaralı odaların, uçaklarda 13 numaralı koltukların atlanmasına dahi sebep olmuş. 13 numara yok sayılıyor, çünkü insanlar bu odalarda kalmak, bu koltuklarda uçmak istemiyor.

Beşinci batıl inanç, yıldız kaydığında dilek tutmak. Aslına bakarsanız yıldızların kaydığı filan yok. O gördüklerimiz atmosfere giren göktaşları. Tutulan dilek gerçekleşiyor mu bilemem ama bu enteresan doğa olayına şahit olmak yine de güzel bir şey.

Altıncı batıl inancımız artık pek popüler değil ama yine de inananlar var: Tavşan ayağının uğur getirmesi. İlk örneklerine yedinci yüzyılda rastlanmış. Tavşanın özellikle de sol ayağı öneriliyor.

KULAK MEMELİ VERSİYON

Yedinci batıl inanç, tahtaya vurmak. Bizde bir de, “Şeytan kulağına kurşun” lafıyla pekiştirilir. Kötü bir şeyden bahsettiğimizde tahtaya vurarak başımıza gelmemesini sağlarız. Kulak memesiyle başlayıp tahtaya vurma ile biten versiyonunu ise, bir şeyin iyi gittiğini söylediğimizde gidişatın bozulmaması için yaparız.

Sekizinci batıl inanç, kırılan aynanın uğursuzluk getirmesi. Hatta net bir süre de var: 7 yıl. Nerden, nasıl çıkmış pek bilinmese de epey yaygın inanışlardan biri de bu.

Dokuzuncu batıl inanç, hapşıran birine çok yaşa denmesi. Hapşırma videosunda da bahsetmiştim, kökeni çok eskilere dayanan ve dünyanın tüm ülkelerinde yaygın olan bu inanışta hapşıran kişiye sağlıklı olması dileniyor.

Onuncu batıl inancımız, dört yapraklı yoncanın uğur getirmesi. Dört yaprağı olanı bulmak elbette hiç kolay değil. Bu inanışın popülerliği giderek azalıyor, çünkü artık şehir hayatında üç yapraklı yonca dahi gördüğümüz yok.

Onbirinci batıl inanç, avuç içi kaşındığında para gelmesi. Sol avuç içi kaşındığında paranın yolunu gözlemeye başlıyoruz. Tam tersi, sağ avucun kaşınması ise dayağın geleceğini haber veriyor.

UÇ UÇ BÖCEĞİM

Onikinci batıl inancımız, uğurböceğinin uğur getirmesi. Böceğin adını bile bu beklentiye göre vermişiz. Elimize konduğunda hemen, “uç uç böceğim, annem sana terlik pabuç alacak” diyerek uçması için motive ediyoruz.

Madem bu bir batıl inançlar yazısı, o halde onüçü atlamakta fayda var.

Ondördüncü batıl inancımız merdiven altından geçmeyle alakalı. Kazara yaparsanız başınıza kötü şeyler gelebiliyor. Ben mesela üst geçit merdivenlerinin etrafından dolanan arkadaşlar biliyorum.

Onbeşinci batıl inanç, dilek havuzuna para atmak. Böyle bir havuz gördüğümüzde hemen bozuk para aramaya başlıyoruz. O paraları kim topluyorsa, bizden çok asıl onun dileği yerine geliyor galiba.

KEM GÖZ

Onaltıncı batıl inancımız oldukça ilginç. Makası veya bıçağı birine direkt verirsek kavga edeceğimizi düşünüyoruz. Bu nedenle bir yere bırakıyoruz, karşı taraf oradan alıyor. En azından güvenlik açısından faydalı bir şey.

Onyedinci batıl inanç, doğum günü mumunu üflerken dilek tutmak. Temel kural da, bu dileği kimseye söylememek. Mum üflerken tuttuğu dilek gerçekleşen varsa lütfen yorum olarak yazsın, ki biz de ona göre yapmaya devam edelim.

Onsekizinci batıl inanç, nazar değmesi. Bizde tabii çok yaygın ama “kem göz”  kavramı dünyanın her yerinde var. Bazen kasıtsız, bazen de kıskançlıkla bakılınca ortaya çıktığını düşünüyoruz. Özellikle de mavi gözlü insanların nazarının daha çok değdiğine inanılıyor. Nazardan korunmak için takılan nazar boncuğunun makbulu ise makinelerle değil, elle yapılmış olması.

28 Çok İlginç Bilgi Bir Arada

Instagram Hakkında 16 Gerçek