İlk Kez Duyacağınız 15 İlginç Bilgi

Bu yazıda birbirinden ilginç kısa bilgileri derledik. Çoğunu eminiz ilk kez duyacaksınız.

Geçmişte, henüz saatlerin bu kadar yaygın olmadığı yıllarda mum-saatler vardı. İnsanlar mumun ne kadar yandığına bakarak saatin kaç olduğunu anlayabiliyordu. Bunun daha basiti ise, yine aynı mantıkta, muma saplanan çiviler kullanmaktı.

mum saat

Gezegenleri oyun hamuruymuş gibi düşünün. Sonra da Jüpiter dışındaki gezegenleri birleştirip kocaman bir küre oluşturun. İşte Jüpiter, bu küreden iki buçuk kat daha büyük.

Kangurular serinlemek için ayaklarını yalarlar.

Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin bebek doğuyor. En fazla bebek doğan şehirler sırasıyla, Şanlıurfa, Şırnak ve Ağrı. Bu şehirlerde kadınlar ortalama 4 çocuk doğuruyor.

Arkeologlar İtalya’da 1500 yıl önce yaşamış bir çiftin iskeletini buldu. Bu aynı zamanda elele tutuşmuş halde bulunan tek çift.

iskeletler

Kurşunkalemin içindeki kısım aslında kurşun değil. Kurşunkalem, grafit adındaki bir madde ile kilin karıştırılmasıyla yapılıyor. Kurşunkalem diyoruz çünkü grafit ilk bulunduğunda bir tür kurşun sanılıyordu. Ayrıca kurşunkalem zaten kurşundan yapılamaz. Kurşun, son derece zehirleyici özelliklere sahip bir metal.

Bir araştırmaya göre, ameliyat olan hastalar eğer hastane camından ağaçları görebiliyorsa daha hızlı iyileşiyor.

Kuzey Kore’de sadece hükümet üyeleri ve askeri görevliler araba sahibi olabiliyor.

En sıcak gezegen güneşe en yakın olan Merkür değil. Güneş sisteminin en sıcak gezegeni Jüpiter ve yüzeyinin sıcaklığı 462 derece.

Dünyadaki en yaygın göz rengi kahverengi. Kahverengi gözlerin orijinali ise aslında mavi. Melanin pigmenti fazla olduğunda göz, maviden kahverengiye dönüşüyor.

Bir salyangoz dakikada 5 santimetre ilerler. Buna göre de salyangozun hızı saatte sıfır nokta sıfır 3 kilometredir.

Gözlerimizi genelde aynı anda kırparız ama aslında bu bir kural değil. İki gözümüzü farklı zamanlarda kırptığımız da olur.

Şu an Dünya’da Coca Cola’nın satılmadığı sadece iki ülke var. Biri Küba, diğeri Kuzey Kore. Ancak asıl sebep bu ülkelerin istememesi değil. Amerika Birleşik Devletleri 1950 yılından bu yana Kuzey Kore’ye, 1962’den beri de Küba’ya ticari ambargo uyguluyor. Yani bu ülkelerle mal alışverişi yapmıyor.

Koklama işlemi, kokladığınız şeyden moleküllerin burnunuza yapışmasıyla gerçekleşir. Keyfinizi kaçırmak istemem ama bu sadece güzel kokular için değil, kötü kokular için de geçerli.

Metro Goldwyn Mayer filmlerinin başında çıkan aslan var ya. Onun ismi Leo ve meşhur kükremesi böyle çekilmiş. Hakikaten de oha denmeyi hak eden bir kare bu.

MGM aslan Leo

Dünyanın En Zengin 10 Devlet Lideri

Öğrenince Vay Be Diyeceğiniz 16 İlginç Gerçek