İnsanları En Çok Öldüren 10 Hayvan

saldırgan köpek

Listemize kaplanla başlıyoruz. Ne aslan ne leopar ne de pars. İnsanlarla alıp veremediği ne bilemiyorum ama kedigiller familyasının insanlara en çok saldıranı kaplan. Her yıl yüze yakın insanı öldürüyor.

Listemizin dokuzuncu sırasında sürpriz bir hayvan var: Geyik. Tabii ki geyik insanlara saldırmıyor. Ama otobanda karşıdan karşıya geçerken üzerine doğru gelen ışıkları görünce put gibi kalıyor. Yolun ortasındaki geyikten kaçmak isteyen sürücüler de kaza yaparak ölüyor.

Sekizinci sırada çok sevilen bir hayvan var: Köpek. Maalesef kötü sahipleri tarafından kötü yetiştirilen köpekler her yıl yüzlerce insana saldırarak ölümüne neden oluyor. Bunlar arasında en tehlikelileri de Pitbul, Doberman gibi içgüdüsel olarak daha saldırgan olanlar.

BİR BUÇUK TON

Yedinci sıradaki hayvan neyseki Türkiye’de yok: Afrika Bufalosu. 3 metre boyunda, 1 buçuk ton ağırlığındaki bu hayvan tehlikede olduğunu hissedince boyunuzları ile saldırıyor. Sürüler halinde dolan bufalolara aslanlar bile nadiren saldırıyor.

En çok insan öldüren hayvanlar listesinin altıncı sırasında bir başka büyük hayvan var: Fil. Kızdırılınca çok saldırganlaşıyor. 7 ton ağırlığında, 4 metre yüksekliğinde olan bu devasa hayvan her yıl yaklaşık 500 kişinin ölümüne neden oluyor.

ÖLÜM MAKİNASI

Sırada, bu listede olmasına şaşırmayacağınız bir hayvan var: Timsah. Bu ölüm makinaları yılda ortalama 2000 insan öldürüyor. Nefesini tutarak saatlerce suyun altında kalıyor ve kurbanına saldırırken cüssesinden beklenmeyecek kadar çevik olabiliyor.

Dördüncü sıradaki tehlikeli hayvan sizi şaşırtabilir: Hipopotam. Çizgi filmlerden ötürü sevimli bir imajı olan hipopotam aslında Afrika’nın en tehlikeli hayvanlarından biri. Bu dev hayvan yılda üç bine yakın insanın ölümünden sorumlu.

Ve geldik en çok insan öldüren üç hayvana.

Üçüncü sırada çok korktuğumuz bir hayvan var: Akrep. 340 milyon yıldır varlığını sürdüren bu hayvana Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde rastlanıyor. 2000 türü olmasına karşın aslında 25 kadarı zehirli. Her yıl beş bine yakın insan akrepler tarafından öldürülüyor.

Listemizin ikinci sırasında tahmin edebileceğiniz bir hayvan var: Yılan. Yılanların her yıl 50 bine yakın insanı öldürdüğü tahmin ediliyor. En çok insan öldüren tür ise Hindistan kobrası.

Listemizdeki birinci hayvana geldik. Tahmin edebileceğinizi sanmıyorum. Dünyanın en çok insan öldüren hayvanı, sivrisinektir. Yılda 750 bin kişiye yakın insan, sivrisineklerin taşıdığı bir hastalık yüzünden hayatını kaybediyor.

Demir Paraların Kenarları Neden Tırtık Tırtıktır?

8 Türk Ünlünün Gerçek Mesleği