Karıncalar ile İlgili Çok Şaşırtıcı Bilgiler

Bu yazıda sizi karıncaların ilginç dünyasına götürüyorum. Sizi şaşırtacak bilgiler derledim.

Karıncalar

  • Karıncaların 130 milyon yıldır dünya üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Bugüne kadar bulunmuş en eski karınca fosilinin 92 milyon yaşında olduğu tespit edilmiş. Bu hesaba göre, karıncaların dinozorlarla aynı dönemde yaşadıkları anlaşılıyor.
  • Yeryüzünde 20 bin karınca türünün olduğu varsayılıyor ama henüz 12 bin karınca türü tespit edilebilmiş. Antartika hariç tüm kıtalarda yaşıyorlar. Uzmanlar, karınca nüfusunun 7 kuadrilyon olduğunu söylüyor. Yani yediden sonra 15 sıfır daha koyacaksınız. İnsan nüfusu 7 milyar civarında olduğuna göre, herbir insana karşılık tam 1 milyon karınca var.
  • Karıncalar sandığımızdan çok daha akıllı. Kafa büyüklüğü ile beyin büyüklüğü oranlandığında, en büyük beyne sahip olan hayvan karıncadır. Toplamda 250 bin beyin hücresine sahiptir. Tabii insanda 100 milyar beyin hücresini düşünürsek çok da abartmamak lazım.
  • Karıncalar sosyal hayvanlardır. Yani bir arada yaşarlar. Oluşturdukları topluluklara ise koloni adı verilir. Koloniler genelde yeraltına yapılan yuvalarda yaşar. Bazıları yerin 6 metre derinine kadar iner. Yuvada pek çok oda vardır. Karıncalar toplu halde kalır. Ama kraliçe karıncanın özel odası vardır. Bu odada yumurtaların üstüne yatar.

İŞE YARAMAZ ERKEKLER

  • Kolonilerde farklı görevleri olan karıncalar bulunur: İşçiler, askerler, işe yaramaz erkekler, prenses karıncalar ve tabii ki kraliçe karınca. Sayıları çok olanlar işçi karıncalardır ve bunlar dişidir. 100 bin nüfuslu koloniler olduğu gibi milyar nüfusa ulaşan karınca kolonileri de bilinmektedir.
  • Her karınca kolonisinin bir kraliçesi vardır. İşçi karıncalar sadece 45 ile 60 gün kadar yaşar. Asker karıncaların ömrü 1-2 seneyi bulur. Kraliçe karınca ise 20 yıla kadar yaşayabilir. Kraliçe öldükten sonra birkaç ay içinde o koloni dağılır.
  • Erkeklere işe yaramaz dedim ama tabii ki önemli bir işlevleri var. Üremeye yardımcı olurlar. Bunu sadece kraliçe karınca ile yaparlar. Görevlerini yerine getirdikten sonra da ölürler. Yaşam süreleri, bir çiftleşme mevsimidir.
  • İşçi arılar kolonin her şeyidir. Yiyecek bulurlar, kraliçeye bakarlar, yavruları beslerler. Asker karıncaların görevi ise diğer karıncalara ve böceklere karşı koloniyi korumaktadır. Bazı karınca türlerinin kolonisinde işçiden çok asker vardır.

KARINCA SAVAŞLARI

  • Tıpkı insanlar gibi, karınca kolonileri de aralarında savaşır. Bazen farklı türler, bazen de aynı türün düşman kolonileri çarpışır. Bilim insanları milyonlarca karıncanın öldüğü savaşlar yaşandığını gözlemiştir. Hatta Amazon karıncalarının savaşlarda esir aldığı, sonra da bu karıncaları köle olarak kullandığı ortaya çıkmıştır.
  • 2014 yılının Şubat ayında yayınlanan bir araştırmaya göre, karıncalar kendi ağırlıklarının 1000 katı yükü taşıyabiliyor. Evet, 1000 katı dedim. Birçok büyük hayvandan, hatta insandan bile daha güçlü kas yapıları vardır. Tabii kendi büyüklükleri içerisinde konuşuyoruz. İnsanlarda karıncaların sahip olduğu oranda kaslar olsaydı, bir otomobili Süperman gibi havaya kaldırabilirdik.

MedCezir Dizisi Hakkında Az Bilinenler

Türkiye Futbolundan 20 İlginç Bilgi