Keşke Bende De Olsa Diyeceğiniz 10 Süper Hayvan Gücü

Bu yazıda keşke insanlarda da olsa diyeceğiniz süper hayvan güçlerini derledik.

Tardigrad

Bu mikroskobik canlının ismi Tardigrad. Dünyanın en dayanıklı hayvanı olarak biliniyor. Boyu sadece 1 milimetre. Bu minik canavarın süper gücü, hiçbir şey yemeden ve içmeden on yıllarca yaşayabilmesi. 2007’de uzaya gönderilen bir araca binlerce tardigrad koymuşlar. Araç 12 gün sonra döndüğünde bizimkilerin çoğu hala hayattaymış. Daha ne diyelim, oksijensizliğe bile dayanabiliyorlar.

lir

Fotoğrafta gördüğünüz bir lir kuşu. Bu sevimli hayvanın süper gücü, duyduğu her sesi mükemmel bir şekilde taklit edebilmesi. Bu yeteneği öylesine gelişmiş ki, sadece diğer kuşların ve hayvanların seslerini değil, onun fotoğrafını çeken fotoğraf makinesinin deklanşörünü veya ormanda ağaç kesen bir elektrikli testereyi kusursuz bir şekilde taklit edebiliyor.

(Untitled)

Bu minik deniz canlısının ismi ostrakod. Okyanusun derinliklerinde yaşıyor. Çok ilginç bir süper güce sahip: Bir balık onu yediğinde şimşek gibi parlayan bir sıvı salgılıyor. Havai fişek gibi aniden çakan mavi parlama karşısında balık neye uğradığını şaşırıyor ve ostrakodu gerisin geri tükürüyor.

benekli sırtlan

Bu bir benekli sırtlan. Süper gücü, bağışıklık sisteminin inanılmaz gelişmiş olması. Hiçbir mikrop ona zarar veremiyor. Hal böyle olunca da, ne zaman ölmüş olursa olsun, her türlü hayvan leşini yiyebiliyor. Yediği ette dünyanın en tehlikeli virüsleri, mikropları olsa bile benekli sırtlanı hasta edemiyor.

kurbağa balığı

Bu gördüğünüzse bir kurbağa balığı. Karnı acıktığında kendini kuma gömüp bekliyor. Avı üzerinden geçerken de süper gücünü devreye sokuyor. Göz çukurunda elektrik üretebildiği bir bölge var. Bu sayede avına elektrik şoku gönderebiliyor. Bu şok öldürmese de karşısındakini bayıltmaya yetecek kadar güçlü. Kurbağa balığı bu sayede avını rahat rahat mideye indirebiliyor.

tembel hayvan

Sırada sevimlilikleri ve uyuşuklukları ile tanıdığımız tembel hayvan var.  Onların süper gücü, yaralarının inanılmaz hızlı iyileşebilmesi. Bunu da kürklerinde yaşayan özel bir bakteriye borçlular. Sırrı henüz çözülemedi ama bazı bilim insanları tembel hayvanın kürkündeki bakterilerin kansere bile çare olabileceğini düşünüyor.

 mantis karidesi

Buysa mantis karidesi. Boyları 10 ile 30 santimetre arasında olan bu deniz canlısı, hızı 80 kilometreyi bulan yumruklar atabiliyor. Bu süratte atılan yumruğun yarattığı şok dalgası kurbanların önce kabuklarını, sonra da iç organlarını parçalıyor. Hatta yumruk hedefini bulmasa bile şok dalgasından ötürü yine de öldürüyor. Bu hayvanın yumrukları o kadar güçlü ki, akvaryum camlarını dahi kırabiliyor.

ağaç kurbağası

Bu bir ağaç kurbağası. Süper gücüyse kendini dondurabilmesi. Havalar soğuduğunda kimseye av olmadan saklanabileceği güvenli bir yer buluyor. Sonra da vücudundaki suyun üçte birini donduruyor. Bu da kan akışının durmasını sağlıyor.  Yılın altı ayını bu şekilde geçiriyor. Havalar ısınınca çözülüyor ve hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

keseli sıçan

Bu hayvan ise opossum veya Türkçe ismiyle keseli sıçan. Kanındaki özel bir protein, yılan dahil en güçlü zehirleri bile etkisiz hale getiriyor. Yani bu hayvanın süper gücü, kanında doğal panzehir olması. İlginç olansa, hayatında hiç karşılaşmayacağı, başka kıtalarda yaşayan yılanların zehirlerinin bile bu hayvana etki etmediği saptanmış.

aksolot

Bu sevimli canlı, bir semender türü olan aksolot. Onun süper gücü ise zarar gören, hatta tamamen kopan organlarını yenileyebilmesi. Öyle ki, beyni ve kalbi zedelendiğinde bile onarabiliyor. Bu yeteneğinden ötürü, üzerinde en çok deney yapılan hayvanlardan biri olma özelliğini taşıyor. Bilim insanları aksolotların sırrını çözmek için ciddi mesai harcıyor.

Ereksiyon olduğunuzda nasıl saklayabilirsiniz?

Hızlı ve kolay kilo vermek isteyenlerin bilmesi gerekenler