Sebze ve Meyvelerle İlgili 20 İlginç Gerçek

Burnunuzu iyi bir şekilde tıkayıp yerseniz elma ile patatesin tadı aynı gelir.

Elma çekirdekleri çok az miktarda siyanür içerir. Bu tabii insan için tehlike arz etmez ama yine de elma çekirdeklerini çiğneyip yutmak doğru değildir.

Acı biber teknik olarak aslında acı değil, yakıcıdır. Çünkü acı biberdeki kapsaisin maddesi dille reaksiyona girerek kendini savunmak için yakmaya çalışır.

Tarantula zehri kapsaisin maddesinin yarattığı etkiye benzer bir his yaratır. Tarantula ısırdığında çok acı bir biber yemişsiniz gibi yanma oluşur.

Nanenin yarattığı soğukluk hissinin nedeni mentoldür. Mentol, dildeki alıcılarla reaksiyona girerek soğukmuş hissiyatı yaratır. Beyin de aldanıp soğuk sanarak size bu hissi yaşatır ama aslında dilin sıcaklığı değişmemiştir.

vahşi muz

Meyve ve sebzeler de tıpkı kedi-köpek gibi bir nevi evcilleştirilme sürecinden geçmiştir. Örneğin muz insanlar tarafından ilk kez Güneydoğu Asya’da yetiştirildi. Vahşi muzlar küçük, kuru ve en önemlisi de çekirdekliydi. Zaman içerisinde islah edildiler ve bugünkü modern muz ortaya çıktı.

Benzer şekilde, havuç da başlarda turuncu değil mordu. 16’ıncı yüzyılda Alman çiftçiler havuç yetiştirmeye başladılar ve zamanla havuçlar şu anki rengini aldı.

Eğer çok miktarda havuç yerseniz derinizin rengi turuncumsu olur. Bunun nedeni, havucun karoten içermesidir. Renk değişikliği öncelikle de burunda başlar.

Yeşil zeytin ile siyah zeytin aynı ağaçta yetişir. Aralarındaki fark, yeşil zeytinin daha önce toplanmasıdır.

Domateste insandan daha fazla gen vardır.

Adem elması

Erkeklerin gırtlağında yer alan çıkıntıya “Adem elması” denmesinin nedeni, Adem ile Havva’nın yasak meyveyi yemesine dayandırılır. Bir inanışa göre bu meyve elmaydı ve Hazreti Adem elmayı yerken son anda pişman oldu. Elmayı yutamadığı için elma orada kaldı. Bundan dolayı oluşan çıkıntıya da “Adem elması” adı verildi.

Muzun daha uzun süre dayanması için şu iki şeyi yapmak gerekir: Buzdolabında saklamayın ve muzları bir arada tutmayın.

Kesilmiş elmanın bir süre sonra kararmasının nedeni, elmanın bakterilere ve mantara karşı savunma mekanizmasıdır. Oksijenle temas başladığında bazı enzimler harekete geçerek elmayı korumak için bir tabaka oluşturur.

Kesilmiş elmanın kararmasını önlemek için buzdolabında saklayın. Soğuk, bahsettiğimiz reaksiyonun yavaşlamasına neden olur. Diğer seçenekler ise kesilmiş elmayı ağzı kapalı bir torbada veya kapta saklamak, yahut su içinde bekletmektedir.

meyve salatası ağacı

Meyve salatası ağacı” diye bir ağaç duydunuz mu? İsmi “meyve salatası” çünkü aynı ağaçta 6 farklı meyveye kadar yetişebiliyor. Yani aynı daldan şeftali, kırmızı erik, kayısı veya nektar koparabiliyorsunuz. Dilerseniz bu ağacın tohumunu şuradan satın alabilirsiniz.

Çilekte portakaldan daha fazla C vitamini bulunur.

Dünyada en çok tüketilen tarımsal ürünler, buğday, pirinç ve mısırdır. En çok tüketilen meyve ise yılda 100 milyar adet yenen muzdur.

Muz, patates, barbunya ve ay çekirdeği çok az da olsa radyasyon içerir. Bunun nedeni, yüksek miktarda potasyum içermeleridir. Bu miktarlardaki radyasyon insan sağlığına zararlı değildir.

Mantarlar genetik olarak bitkiden çok insana daha çok yakındır.

Fransızca’dan Norveç’çeye Almanca’dan Arapça’ya hemen her dilde ananasa ananas denmesine rağmen nedense İngilizce’de “pineapple” diyorlar. Yani “çam elması”.

Arılar niçin bal yapar?

Sizi Çok Şaşırtacak 27 İlginç Bilgi