İngiltere ve Japonya’da trafik neden soldan akıyor?

why

Bazı ülkelerde, mesela İngiltere’de ve Japonya’da trafik neden soldan akıyor? Biz arabaları solluyoruz, onlar ise sağlıyor. Bunu neden tercih etmişler olabilirler ki acaba?

Şu an dünyada trafik yüzde 65 sağdan, yüzde 35 de soldan akıyor. Mesela Türkiye’de, Amerika’da, Almanya’da, Çin’de araçlar sağ şeridi takip ediyor. Ancak İngiltere, Japonya, Avustralya, Hindistan, Pakistan, Tayland gibi ülkelerde ise trafik tam tersi yönde, yani soldan akıyor.

Bu tercihin nedenini açıklayabilmek için tabii ki tarihsel gelişimine bakmak gerekiyor. En kabul gören görüş de, henüz arabaların olmadığı, insanların ulaşım için atları kullandığı zamanlara dayanıyor.

DOST MU DÜŞMAN MI?

O yıllarda kanunlar zayıf. Devlet otoritesi henüz kurulmuş değil. Bu nedenle kendi kendinizi korumanız gerekiyor. Karşıdan gelenin dost mu düşman mı olduğunu bilmediğiniz için temkinli olmanız şart. Yolun solundan giderek kılıcınızı, kendinizle karşıdan gelen kişi arasında tutmuş oluyorsunuz. Böylece gerektiği durumda kılıcınızı çekerek kendinizi koruyabiliyorsunuz.

Trafiğin Japonya’da soldan akma sebebi de benzer şekilde samuraylara dayandırılıyor. Onlar da kendilerini korumak için kılıçlarını düşmanla aralarında tutmak istiyormuş.

SAĞIN SEBEBİ NAPOLYON

Peki kimi ülkeler neden sağ tarafı tercih etmiş? Bunun altında ise Napolyon var. Ünlü imparator solak olduğu için yanına yaklaşanlara hep sağından gelmelerini istiyormuş. Mantık yine aynı. Kılıç arada olsun. Napolyon da bir başka fetihçi komutan olduğu için zaptettiği ülkelerde trafiğin sağdan akmasını sağlamış.

Napolyon, İngiltere’ye işgal edemediğinden İngilizleri bu alışkanlıktan vazgeçirememiş. Britanya İmparatorluğu o dönemde yayılmacı bir ülke olduğu için de sömürgesi olan Hindistan, Avustralya gibi ülkelerde trafik soldan akıtılmış. Halen de bu şekilde devam ediyor. Artık değiştirmek de mümkün değil.

Elbette başka nedenler de vardır ama kabul gören teoriler bunlar.  Hepsinin özünde kılıç ve kendini koruma olayı var. O zamanlar demek ki dost-düşman en azından yanınıza geldiğinde anlaşılıyormuş. Şimdilerde artık bu pek de mümkün değil.

15 Maddede Youtube Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hayat Kurtaracak Faydalı Bilgiler